Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowa historia w sztuce. Kolekcja MOCAK-u w Wilnie

W dniach 7–10 czerwca odbędą się Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ArtVilnius’18. Jest to największe wydarzenie tego rodzaju w krajach bałtyckich. Podobnie jak w poprzednich latach towarzyszy mu specjalny program wystawienniczy, w którego ramach MOCAK po raz trzeci został zaproszony do przygotowania ekspozycji dzieł ze swoich zbiorów.

Fot. MOCAK

Na wystawie Nowa historia w sztuce. Kolekcja MOCAK-u zostaną zaprezentowane prace, głównie wideo, dotyczące wydarzeń historycznych i społecznych, w XX i XXI wieku w interpretacji artystów.

Do II wojny światowej oraz Holokaustu odnoszą się prace Boaza Arada, Victora Linda, Łukasza Surowca oraz Krzysztofa Wodiczko. Nowszą historię pokazuje dokumentacja Projekcji na pomnik Adama Mickiewicza, która powstała w 40. rocznicę marca 1968 roku. Jej autorem jest także Krzysztof Wodiczko. Tworzony w latach 1978–1999 film Józefa Robakowskiego, który rejestrował plac przed swoim blokiem na łódzkim „Manhattanie”, ukazuje społeczne i ustrojowe zmiany w Polsce w tym okresie. Fotografie Nikity Shalennego nawiązują do Euromajdanu na Ukrainie w latach 2013–2014 i wydarzeń z nim związanych, takich jak porwania i tortury, które stały się tam codziennością. Dan Perjovschi idzie w komentowaniu rzeczywistości jeszcze dalej niż inni artyści. W rysunkach, które stworzył w MOCAK-u w 2013 roku, w ironiczny sposób odnosi się do współczesnej ekonomii i wynikającego z niej konsumpcjonizmu. Natomiast animacja Janka Simona, w której wieże tworzące panoramę Starego Miasta w Krakowie powoli startują w górę jak rakiety, jest wizją tego, jak można wyczyścić miasto z historii. Praca stawia także pytanie o to, czy Kraków może istnieć bez symboli historycznych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2018-05-23
Data aktualizacji: 2018-06-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź