Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Hostel dla osób LGBT+ w Krakowie zrealizowany z budżetu miasta

Hostel dla bezdomnych osób LGBTQIA, posiadający 12 pokoi, dwie łazienki, wspólną kuchnię i jadalnię został na stałe wpisany do budżetu miasta. Władze Krakowa jako pierwsze w kraju zrealizowały bardzo ważny postulat - ogłosiła radna Alicja Szczepańska.

Fot. pixabay

Hostel przyjmuje osoby, które straciły dom w następstwie odrzucenia przez rodzinę, przemocy albo wojny i represji. W ośrodku otrzymają nocleg i posiłek, ale też wsparcie terapeutów.

Ośrodek działał w Krakowie od 2016 roku jako miejsce wsparcia dla kobiet w kryzysie. Pierwsza transpłciowa kobieta, która zgłosiła się do ośrodka otrzymała tak skuteczną pomoc, że w ślad za nią zaczęły się zgłaszać kolejne osoby transseksualne. Wtedy też założycielka Fundacji „Głos Serca” i hostelu Monika Doroszkiewicz zmieniła jego charakter i zaczęła promować go jako miejsce przeznaczone dla osób LGBT+.

Oczywiście na utrzymanie instytucji konieczne są coraz większe środki. Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zapewnił: - Miejsce otrzymało gwarancję wsparcia finansowego na cały 2021 oraz 2022 rok. Urząd miasta łącznie przekaże ośrodkowi 184 tys. zł. Pieniądze te pokryją czynsz i utrzymanie mieszkania w ciągu najbliższych dwóch lat oraz opiekę psychologiczną dla lokatorów. Pomysł jest jednak szerszy: hostel chce podjąć współpracę z fundacją Widzialna Ręką, którą kieruje radna Szczepańska (ma pomóc w powrocie tych ludzi na rynek pracy) oraz organizacją działającą na rzecz osób LGBT+ - DOM EQ, która także współpracuje z Urzędem Miasta Krakowa.

Jest to kolejny przykład działań władz Krakowa na rzecz środowisk LGBT+, potwierdzający otwartość miasta dla osób, które wciąż są narażane na wykluczenie. To takie konkretne projekty są dla opinii międzynarodowej wyraźnym przesłaniem, że w Krakowie tolerancja i poszanowanie praw człowieka są prawdziwymi wartościami, a nie tylko pustymi deklaracjami. I dlatego właśnie w Krakowie został niedawno ogłoszony raport na temat wolności wypowiedzi artystycznej osób LGBTI, przygotowywany przez organizację Freemuse.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-12-28
Data aktualizacji: 2021-01-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź