Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Debata „Przemyśleć Kraków i Małopolskę. Perspektywa 2030”

26 stycznia odbyła się debata w ramach cyklu Debat Krakowskich, „Przemyśleć Kraków i Małopolskę. Perspektywa 2030” o globalnych firmach w mieście i w regionie. W debacie wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz zaproszeni goście.

Fot. materiały Uniwersytetu Ekonomicznego

Pandemia koronawirusa spowodowała gwałtowne zmiany na całym świecie, zmuszając społeczność międzynarodową do podjęcia szybkich i często radykalnych działań w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Zamykanie kolejnych gałęzi gospodarki spowodowało, że wielu przedsiębiorców musiało podjąć stanowcze kroki w celu ratowania swoich działalności, a pełne konsekwencje tej sytuacji wciąż są trudne do przewidzenia i oszacowania.

Podczas debaty zaproszeni goście dyskutowali o przyszłości międzynarodowego biznesu w Krakowie, starając się znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka przyszłość czeka europejską stolicę nowoczesnych usług dla biznesu.

Gośćmi debaty byli:

  • Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa
  • Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa
  • Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
  • Paweł Hajduk, Head of Centre, AMS
  • Wojciech Cichoń, Vice President Head of the European Business Services, Capgemini

Spotkanie prowadziła red. Magdalena Kursa z „Gazety Wyborczej”.

 

Czy jest obawa o przyszłość sektora biznesowego w Krakowie

– Sektor usług dla biznesu w Krakowie to jest podstawa gospodarki Krakowa. Zatrudnia się w nim obecnie ok. 80 tysięcy osób. Pandemia zmieniła dużo w sektorze usług biznesowych, pokazała na przykład, że można pracować zdalnie. Choć są obawy, według mnie, nie trzeba się martwić o jego przyszłość w sensie dalszego rozwoju – powiedział prezydent Jacek Majchrowski rozpoczynając debatę.

– Kraków jest bowiem miastem, które  stwarza warunki, aby firmy, które się tu pojawiają mogły tu się rozwijać, mogły zapewnić swoim pracownikom całe spektrum tego co jest potrzebne do funkcjonowania, do życia – dodał Jacek Majchrowski.

Czy Kraków może stracić pozycję europejskiego lidera

– To specyficzny czas, kiedy na globalnym rynku mogą wystąpić pewne przetasowania. Nowa gospodarka kreuje jednak nowe reguły. Ci, którzy się w nie wpiszą, zachowają swoją pozycję na rynku albo zyskają. Z pewnością te reguły, to szybki, dynamiczny rozwój nowych technologii komunikacji IT, automatyzacja procesów biznesowych, wprowadzenie nowych narzędzi modeli biznesowych. Te narzędzie to na przykład wprowadzenie pracy hybrydowej, sposób wykorzystania przestrzeni biurowej a także rewolucja 4.0. – powiedział prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Według niego, Kraków obroni swoją pozycję lidera, ma bowiem wiele zasobów które pozwolą odnaleźć się w nowej gospodarce. Największym zasobem Krakowa w tej chwili to uczelnie i studenci.

Czy Kraków obawia się odpływu sektora usług biznesowych do krajów z wielkimi rynkami edukacyjnymi

Chodzi o kraje, gdzie są ludzie równie dobrze wykształceni, z większą determinacją do pracy (np. Indie, Pakistan).

– Na dziś nie straciliśmy w Krakowie żadnego z centrów biznesowych. Można nawet stwierdzić, że jest skromny progres w tym zakresie. Przewidywaliśmy, że w roku 2020 w sektorze usług biznesowych będzie pracowało ok. 100 tysięcy osób. Obecnie pracuje 80 tysięcy. Regularnie prowadzimy rozmowy w zakresie lokalizacji w Krakowie tego segmentu usług. Głównie z powodu potencjału naukowego, ale przede wszystkim jakości życia. Kraków ma taką ilość atrybutów, jeśli chodzi o jakość życia, że jesteśmy spokojni o przyszłość miasta, które w skali roku ma ok 150–170 tysięcy studentów – stwierdził zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk.

Z sektorem usługowym związana jest sytuacja na rynku biurowym. Pomimo pandemii w Krakowie wciąż przybywa nowej powierzchni biurowej. W trzech kwartałach 2020 roku, 35% nowej powierzchni biurowej oddanej do użytku w miastach regionalnych powstało właśnie w Krakowie.

Według ekspertów, zawieszenie planów inwestycyjnych przez zagraniczne firmy z powodu pandemii koronawirusa to stan przejściowy, a Kraków wciąż stanowi dla nich atrakcyjną lokalizację. Dowodem tego są nowe firmy, które lokują się w Krakowie, takie jak firma outsourcingowa Devire czy firma z branży IT Citiva.

Sektor usług wspólnych w Krakowie:

  • 234 centra, zatrudniające blisko 78 000 pracowników, w tym 41 centrów zatrudnia minimum po 500 osób
  • 23% pracowników w Polsce pracuje w Krakowie
  • 90% pracowników to specjaliści z wyższym wykształceniem, w takich dziedzinach, jak finanse, zasoby ludzkie, informatyka, prawo, łańcuch dostaw, marketing itp.
  • każdego dnia używanych jest 29 języków obcych
  • 12,6 mld zł to całkowita roczna wartość generowana przez sektor.

(źródło: Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2020, ABSL)

Na koniec debaty zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród oglądających.

1) Czy uważasz, że w Krakowie łatwo znaleźć pracę w korporacji?

Ankieta 1

2) Pandemia zmieniła pracę, zmieniła miasta. Czy Kraków straci przez to wysoką pozycję w rankingach atrakcyjności dla międzynarodowego biznesu?

Ankieta 2

3) Praca zdalna opustoszyła wiele przestrzeni biurowych. Czy biura i biurowce są przyszłością Krakowa?

Ankieta 3

4) Czy miasto i region powinny wspierać rozwój sektora BPO?

Ankieta 4

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-01-26
Data aktualizacji: 2021-02-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź