Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bajkowa pomoc dla dzieci w pandemii. Projekt dla instytucji z krajów Grupy Wyszehradzkiej

Jeden z węgierskich partnerów Krakowa - Pecz zaprasza do współpracy przy projekcie, który pomoże dzieciom opanować lęk i negatywne emocje związane z pandemią.

Fot. Getty Images

Lęki, niepokój i złość to emocje, które już od miesięcy towarzyszą wielu dzieciom. Ograniczenie aktywności z powodu pandemii Covid-19, izolacja czy choroba najbliższych często powodują, że dzieci tracą poczucie bezpieczeństwa, zamykają się w sobie, są złe na świat.

Pomoc i ulgę dzieciom, które znalazły się w tej pełnej wyzwań sytuacji nieść chcą węgierscy pomysłodawcy projektu „Wyszehradzka Współpraca na rzecz Dzieci - bajkoterapia w walce z niepokojem wywołanym pandemią”. Zsolnay Kulturális Negyed, czyli kompleks instytucji kulturalnych zajmujący obszar byłej fabryki porcelany w Peczu zamierza aplikować o wyszehradzkie granty na projekt i szuka obecnie partnerów z 3 różnych krajów.

Do współpracy mogą się zgłaszać publiczne instytucje edukacyjne, kulturalne, badawcze i naukowe, gminy i samorządy lokalne, a także NGO. Szczegółowe informacje o warunkach zgłoszeniach znaleźć można tu:

https://www.visegradfund.org/apply/grants/visegrad-grants/

Zsolnay Kulturális Negyed ubiega się o 40.000 - 45.000 EUR, co oznacza, że każdy potencjalny partner otrzyma część tego budżetu do wykorzystania.

Projekt uwzględnia oczywiście zaangażowanie dorosłych. W tym aspekcie przewidziano „okrągłe stoły” dla wychowawców, nauczycieli przedszkolnych i rodziców. Rozmowy i wymiana doświadczeń mają dostarczyć im metodologię skutecznego łagodzenia negatywnych uczuć. Same dzieci wziąć będą mogły udział w konkursie rysunkowym o tematyce związanej z pandemią. Da on dzieciom (przedszkolakom i uczniom szkół podstawowych) możliwość wyrażenia swoich uczuć i umożliwić znalezienie nowych rozwiązań kiedy pojawiają się lęk, wzburzenie, niepokój i złość.

W ramach projektu powstać ma również zbiór bajek czy opowiadań, które będą przetwarzać pojawiające się w czasie pandemii doświadczenia lękowe. Książka składać się będzie z dwóch części: poradnika psychologicznego (dla dorosłych) i samych bajek, które pomogą przepracować nowe doświadczenia życiowe, jakimi są zamknięcie w kwarantannie, brak członków rodziny, przyjaciół, dyskomfort wywołany noszeniem maski, bariery spowodowane edukacją online, itp. W książce znajdą się 4 bajki - każda napisana przez inny kraj partnerski. Całość przetłumaczona zostanie na języki partnerów projektów i opublikowana.

Inicjatorzy projektu liczą, że pomoże on dzieciom poradzić sobie z problemami psychologicznymi wywołanymi pandemią, wzmocni również znajomość realiów innych krajów bloku wyszehradzkiego i doprowadzi do zacieśnienia współpracy pomiędzy partnerami.

Wszelkich dodatkowych informacji o projekcie udziela jego koordynatorka w Zsolnay Kulturális Negyed - Noémi Váczi (vaczi.noemi@zsn.hu; tel.: +36 20 526 6484).

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-04-12
Data aktualizacji: 2021-05-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź