Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dyplomatyczny Obieżyświat. Odcinek 3: SŁOWACJA

Otwarcie Ronda Republiki Słowackiej w Krakowie to doskonała okazja, aby przybliżyć sobie atrakcje i osiągnięcia naszych południowych sąsiadów! W kolejnym odcinku cyklu Dyplomatyczny Obieżyświat przedstawiamy artykuł przygotowany przez Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie.

Bratysława - widok z góry na zamek i miasto
Fot. Urząd Miasta Bratysławy

K – krótka informacja o konsulacie

Czy wiecie, że Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie był pierwszą placówką dyplomatyczną, która w 2018 roku - z okazji trwającej słowackiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej - wraz z Konsulatem Honorowym Republiki Słowackiej w Gliwicach i jednostką państwową Lasy Republiki Słowackiej podarowała mieszkańcom Krakowa choinkę?

Konsul Generalny Słowacji i Prezydent Miasta Krakowa zapalają lampki na ogromnej choince na krakowskim Rynku Głównym

Foto: Kancelaria Prezydenta - Wiesław Majka

Siedziba Konsulatu znajduje się przy ul. Św. Tomasza 34. Okręgiem konsularnym Konsulatu jest województwo małopolskie, śląskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Konsulat działa w Krakowie. Tworzy, promuje i pielęgnuje słowacko-polską współpracę w różnych dziedzinach. Konsulat odgrywa również ważną rolę w rozwoju kontaktów instytucjonalnych, społecznych i oświatowych. Przełożonym Konsulatu jest Konsul Generalny dr Tomáš Kašaj.

R – rys historyczny kraju

Terytorium Słowacji jest zamieszkane od czasów starożytnych. W roku 833 na jego terenie powstało Państwo Wielkomorawskie. Po upadku Wielkich Moraw w X wieku terytorium Słowacji zostało wchłonięte przez plemiona starowęgierskie, a terytorium Słowacji stało się częścią państwa węgierskiego. Dopiero I wojna światowa zaktywizowała opór antyaustriacko-węgierski, którego kulminacją było ogłoszenie w 1918 roku deklaracji  o zjednoczeniu narodu słowackiego z narodem czeskim – Republikę Czesko-Słowacką. Przetrwała ona, z krótkimi przerwami, do 1993 roku, kiedy nastąpił rozpad wspólnego państwa Czechów i Słowaków i powstała pierwsza niezależna Republika Słowacka. Od maja 2004 roku Słowacja jest członkiem Unii Europejskiej.

Tatry Wysokie na Słowacji - widok zaśnieżonych szczytów gór

Foto: Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie

A – atrakcje turystyczne

Patrząc na mapę, wielu turystów planujących podróż na Słowację sądzi, że Słowacja to tylko Bratysława i Tatry Wysokie. Jednak ciekawymi i atrakcyjnymi obiektami, wartymi odwiedzenia podczas wakacji - czy to latem, czy zimą - są słowackie aquaparki i kąpieliska termalne, które są otwarte dla wszystkich przez cały rok. W basenach i wodnych światach zapewnią one chwile relaksu i zabawy dla całej rodziny. Któż nie lubi wypocząć w wodzie termalnej lub poszaleć na wodnych atrakcjach? Dziś prawie w każdym zakątku Słowacji znajduje się kąpielisko termalne lub aquapark, więc na wakacje nad wodą nie trzeba jechać daleko.

Aqua City Poprad na Słowacji - aquapark z basenami i zjeżdżalniami

Foto: Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie

K – kultura i kuchnia

Nawyki żywieniowe Słowaków wykształciły się w ciągu ostatnich kilku stuleci. Kuchnia słowacka jest wynikiem własnych eksperymentów w różnych środowiskach klimatycznych, gospodarczych i przyrodniczych, a także znacznego wpływu kulturowego sąsiednich grup etnicznych.

Słowackim daniem narodowym są bryndzové halušky (bryndzowe gałuszki). Bryndzowe gałuszki najlepiej posmakować w typowej słowackiej „kolibie” lub „chacie górskiej”. Ciekawostką jest coroczny konkurs gotowania i jedzenia gałuszek, który organizowany jest w małej górskiej wiosce Turecká u podnóża Wielkiej Fatry. Spotykają się tu wielbiciele „gałuszek” z całego świata. Są to mistrzostwa świata.

O – jak osiągnięcia naukowe i gospodarcze

Mało kto wie, że Słowacja jest jednym z wiodących krajów w zakresie badań nad chorobą Alzheimera. Profesor Michal Novák jest autorem kilku przełomowych odkryć, które przybliżają nas do odkrycia lekarstwa na tę chorobę.

Pochodzący z Bratysławy Novák w 1985 roku zdobył Narodową Nagrodę w dziedzinie medycyny. W tym okresie ukończył praktykę podoktorancką na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Od 1996 roku kieruje Instytutem Neuroimmunologii i zajmuje się kształceniem młodych naukowców w Instytucie Neuroimmunologicznym Słowackiej Akademii Nauk. Jest współzałożycielem Centrum Memory w Bratysławie, które od 2002 roku zajmuje się kompleksową opieką nad pacjentami z chorobą Alzheimera.

W – warto wiedzieć

W filmach sci-fi pewnie nie raz zdarzyło się wam widzieć latające samochody. Czy przyszłoby wam do głowy, że coś tak fantastycznego zostało już urzeczywistnione po południowej stronie Tatr? Słowacja ma już dwa latające samochody!

W 2013 roku odbył się pierwszy lot słowackiego samochodu o nazwie AeroMobil. Dwumiejscowy samochód porusza się w powietrzu jak samolot, wyposażony jest w śmigło w tylnej części nadwozia i chowane skrzydło, które zapewnia siłę nośną podczas lotu.

Kilka lat później, w 2021 roku, na międzynarodowym lotnisku w Bratysławie po raz pierwszy wylądował kolejny słowacki wynalazek - samochód AirCar. Prototyp bez problemów zrealizował lot na około 80 km z miasta Nitra, ze średnią prędkością 170 km/h.

Aero Mobil - słowacki latający samochód

Foto: Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie

Wszystkie odcinki cyklu Dyplomatyczny Obieżyświat znajdziecie TUTAJ 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-09-17
Data aktualizacji: 2021-09-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź