Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Upamiętnienie Krzysztofa Pendereckiego w Lipsku

Równolegle z uroczystością przeniesienia prochów śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego na miejsce wiecznego spoczynku w Panteonie Narodowym w kryptach kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie, która miała charakter państwowy, przedstawiciele Miasta Lipska, Stowarzyszenia „Partnerstwo Miast Lipsk-Kraków” oraz Instytutu Polskiego w Berlinie - Oddział w Lipsku spotkali się 29 marca o godz. 13.00 na minucie ciszy przy drzewie Pendereckiego (cesarska lipa) na Augustusplatz.

upamiętnienie Krzysztofa Penderskiego w Lipsku
Fot. Urząd Miasta Lipska

Tym symbolicznym gestem połączyli się z Krakowem i w ten sposób złożyli hołd kompozytorowi o światowej sławie, który również wielokrotnie przebywał w Lipsku, m.in. 24 czerwca 1995 r. odbyło się prawykonanie jego II Koncertu skrzypcowego z udziałem Orkiestry Symfonicznej MDR pod dyrekcją Marisa Jansonsa i Anne-Sophie Mutter, jako solistki. Polski kompozytor współpracował także z słynną Orkiestrą Gewandhausu. Z okazji jubileuszu 800-lecia Thomanerchor w kościele Thomaskirche w Lipsku pod dyrekcją Georga Christopha Billera odbyło się światowe prawykonanie jego Missa Brevis. „Polskie Requiem”, podobnie jak „Pasja według św. Łukasza” zostało wykonane z Chórem MDR i Orkiestrą Symfoniczną MDR pod jego dyrekcją w Gewandhausie.

W 2003 roku Uniwersytet w Lipsku przyznał Krzysztofowi Pendereckiemu tytuł doktora honoris causa. W 2013 roku powstał filmowy portret kompozytora „Wege durchs Labyrinth”, w którym Penderecki opowiada również o swojej pasji do drzew.

Upamiętnienie Krzysztofa Pendereckiego w Lipsku

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-03-29
Data aktualizacji: 2022-03-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź