Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W Lipsku upamiętniono 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 2022 r. przedstawiciele Instytutu Polskiego w Berlinie - Oddział w Lipsku oraz Wydziału Współpracy Zagranicznej Miasta Lipska upamiętnili 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim, przyłączając się do jubileuszowej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile.

Lipsk - upamiętnienie 79. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Żonkile na metalowych krzesłach pomnika.
Fot. Urząd Miasta Lipska

Upamiętnienie największego zbrojnego powstania Żydów przeciwko nazistowskim Niemcom w czasie II wojny światowej odbyło się w Lipsku pod pomnikiem na Gottschedstraße. Pomnik składający się z 140 równo ułożonych krzeseł z brązu symbolizuje pustkę, jaka pozostała po największej synagodze jaka istniała w tym mieście. Podczas Nocy Kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 r. została ona podpalona, a dzień później zburzona. Pomnik został wzniesiony przez Urząd Kultury w Lipsku we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Lipsku i odsłonięty w 2001 r.

Kampania żonkilowa to projekt zainicjowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dla upamiętnienia powstania w getcie warszawskim. Ten heroiczny, choć desperacki, akt oporu stał się symbolem walki o godność, a jednak powstanie w getcie warszawskim jest wciąż zbyt mało znane zarówno w samej Warszawie, jak i na całym świecie.

Lipsk - upamiętnienie Powstania w Getcie Warszawskim

Aby to zmienić i uczynić pamięć o powstaniu wartością kształtującą tożsamość mieszkańców Warszawy oraz wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów, 19 kwietnia na ulicach Warszawy oraz innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Stałe hasło kampanii – „Łączy nas pamięć" - podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad granicami.

Kampania żonkilowa z roku na rok rozkwita coraz obficiej. Coraz więcej organizacji, samorządów, uczelni, szkół, bibliotek, instytucji kultury oraz znanych osobistości ze świata filmu, teatru, sportu i muzyki z całej Polski przyłącza się do akcji, robiąc sobie w tym dniu zdjęcie z żonkilem lub dodając odpowiednią nakładkę na swoje konta w mediach społecznościowych.

Tegoroczna akcja Żonkile odbywała się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, solidaryzujemy się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-04-20
Data aktualizacji: 2022-04-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź