Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello rozdane

20 października w Willi Decjusza w Krakowie podczas uroczystej Gali została po raz 19. wręczona Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka.

Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello rozdane
Fot. Paweł Mazur

W tym roku do nagrody zgłoszono kilkanaście kandydatur. Wśród nominowanych znalazły się osoby i organizacje z różnych stron świata działające na rzecz pokoju, praw człowieka oraz dialogu religii i kultur. W pracach Kapituły udział wzięli przedstawiciele: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii, Ambasadora Królestwa Szwecji w Polsce, Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, Ministerstw Spraw Zagranicznych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezydenta Miasta Krakowa, Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Wydawnictwa ZNAK, Fundatorów i Inicjatorów Nagrody oraz Przewodniczący Zarządu i Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza.

Decyzją Kapituły, Polską Nagrodę im. Sérgio Vieira de Mello w 2022 r. otrzymują:

  • w kategorii „Osoba”: Serhij Żadan (Ukraina)

– Polska Nagroda im Sergio de Mello, Brazylijczyka, trafia dziś w ręce jego imiennika Serhija Żadana, Ukraińca, którego dokonania i życie są świadectwem postawy jaką prezentował w swoim życiu de Mello. Ta nagroda jest także hołdem dla ludzi, którzy w sytuacji agresji ze strony rewizjonistycznej Rosji stają niezłomnie w obronie godności oraz wolności swojego narodu. To jest także wyrażenie naszej solidarności z Ukrainą, gdzie miałem zaszczyt jako ambasador reprezentować RP. Wiemy, że ludzie tacy jak Serhij Żadan nie ustaną w swoich wysiłkach na rzecz wolności i demokracji, a Ojczyzna Laureata – Ukraina staje się dziś inspiracją dla świata – mówił w laudacji Jan Piekło, Przewodniczący Stowarzyszenia Willa Decjusza, były ambasador Polski w Ukrainie.

  • w kategorii „Organizacja pozarządowa”: Centrum na Rzecz Pokoju i Pojednania w Glencree (Irlnadia)

– Cieszę się, że nagrodę z ramienia Centrum na Rzecz Pokoju i Rojednania w Glencree odbiera dziś Barbara Walshe, wieloletnia przewodnicząca zarządu. Na jej ręce chciałabym złożyć wyrazy uznania i gratulacje dla ciężkiej i owocnej pracy wszystkich pracowników centrum. Glencree odegrało ważną rolę w irlandzkim procesie pokojowym, gromadząc skonfliktowanych w celu prowadzenia poufnego dialogu i pomagając budować relacje ponad podziałami. Oprócz bieżących prac na wyspie Irlandii, Centrum swoją perspektywą i doświadczeniem pomaga innym państwom na świecie w rozwiązywaniu konfliktów – podkreśliła w swojej laudacji Anna Sochańska, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Polski w Irlandii.

  • Nagroda Honorowa: s. Michaela Rak (Polska)

– Przyznana siostrze Michaeli rak Nagroda jest docenieniem bardzo ważnej i potrzebnej w naszych czasach postawy – otwartości na drugiego człowieka i dzielenia się z nim dobrem – bez względu na przeciwieństwa, z wiarą w lepsze jutro. W myśl maksymy samej siostry Michaeli, która lubi powtarzać, że jej tożsamością jest „bycie na tak” – mówił w laudacji przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP.

Laureaci otrzymali statuetkę autorstwa Andrzeja Renesa, dyplom pamiątkowy oraz nagrodę finansową ufundowaną przez Sponsora – Grupę ZUE.

Po Gali odbyła się dyskusja panelowa z laureatami Nagrody, którą poprowadziła dziennikarka Magdalena Rigamonti.

Gali towarzyszyło także wydarzenie upamiętniające osobę kijowskiego aktywisty Romana Ratusznego, który jako w czasie wojny w Ukrainie był zwiadowcą i zginął 9 czerwca pod Iziumem w obwodzie charkowskim. Podczas wydarzenia zorganizowana była także zbiórka pieniędzy na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-10-20
Data aktualizacji: 2022-10-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź