Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Chanukowe świece w Krakowie

Oprócz szopek i wielu innych symboli nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, w Krakowie można było zobaczyć także nawiązania do trwającego żydowskiego Święta Świateł − Chanuki. Na Małym Rynku oraz przy ulicy Szerokiej pojawiły się trzymetrowe menory przypominające o święcie, przygotowane przez Fundację Chabad Lubawitch Kraków.

symbol chanukowy w przestrzeni Krakowa
Fot. Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK

Żydzi na całym świecie obchodzą właśnie Święto Świateł (hebr. Chag ha-Orim), zwane powszechnie Chanuką. Na ulicach izraelskich miast, w synagogach i wszędzie tam, gdzie działają żydowskie gminy wyznaniowe można zobaczyć lampki chanukowe sygnalizujące nadejście świątecznego czasu. Zgodnie z żydowskim kalendarzem Święto Świateł wypada 25 dnia miesiąca kislew (listopad – grudzień) i trwa przez osiem dni, do 2 dnia miesiąca tewet (grudzień – styczeń). W tym roku Chanuka rozpoczęła się 18 grudnia po zachodzie słońca i trwała do 26 grudnia.

Trzymetrowe chanukowe świeczniki, przygotowane przez Fundację Chabad Lubawitch Kraków, można było zobaczyć także w Krakowie, na Małym Rynku oraz przy ulicy Szerokiej. To sposób włączenia się we wspólne świętowanie przygotowany z myślą o żydowskiej społeczności mieszkającej w Krakowie. To także symboliczne nawiązanie do żydowskiej historii Krakowa i przybliżenie tego święta i tradycji wszystkim tym, którzy jej nie znają. Podobny cel mają warsztaty realizowane przez Muzeum Krakowa w Starej Synagodze.

− Chanuka to radosne święto rodzinne. Upamiętnia cud, który nastąpił po odzyskaniu Świątyni Jerozolimskiej sprofanowanej przez wojska syryjskie. Zapraszamy do Starej Synagogi, by zapalić światła w świeczniku chanukowym, poznać zwyczaje świąteczne i zakręcić bączkiem chanukowym – zachęcają przedstawiciele Muzeum Krakowa.

Dodatkowe informacje tutaj.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-12-19
Data aktualizacji: 2022-12-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź