Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia – rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau – został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiony Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tegoroczny temat przewodni jego międzynarodowych obchodów to „Dom i przynależność”.

Świadkowie Jehowy byli prześladowani przez 
nazistów
Fot. JW.ORG

ONZ wyjaśnia: „Hasło przewodnie podkreśla człowieczeństwo ofiar i ocalałych z Holokaustu, którym sprawcy odebrali ich domy, ale także poczucie przynależności”. Nazistowski terror dotknął milionów ludzi z powodu ich cech, narodowości, poglądów politycznych, ale także wyznawanej religii. Spośród osób, które cierpiały lub zostały stracone w nazistowskich obozach koncentracyjnych znalazły się miliony Żydów, Romów, przedstawicieli ówczesnej elity intelektualnej i politycznej, a także osób z niepełnosprawnościami, które uniemożliwiały im pracę na rzecz okupanta.

Osobną grupę więzionych zajmowali świadkowie Jehowy (znani wtedy jako Badacze Pisma Świętego), którzy byli w Trzeciej Rzeszy jedyną grupą prześladowaną wyłącznie z powodu przekonań religijnych. Naziści oferowali im możliwość uniknięcia egzekucji i zwolnienia z obozu, przez podpisanie Erklärung, w którym zobowiązywaliby się do wyrzeczenia się wiary, donoszenia na policję o innych Świadkach, całkowitego podporządkowania się rządom nazistów i obrony „ojczyzny” z bronią w ręku. Funkcjonariusze obozowi często stosowali tortury, aby nakłonić do złożenia podpisu pod tym dokumentem. Przeważająca większość Świadków Jehowy nie odstąpiła jednak od swoich przekonań.   

Replika obozowego pasiaka z fioletowym trójkątem na wystawie w Tel Avivie w Izraelu

Replika obozowego pasiaka z fioletowym trójkątem na wystawie w Tel Avivie w Izraelu / fot. JW.ORG

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu wracamy do tych tragicznych wydarzeń, aby budować świadomość na temat krytycznego okresu w historii ludzkości. Upamiętniamy także wszystkich tych, którzy stali się ofiarą nazistowskiego reżimu – niewyobrażalną stratę Narodu Żydowskiego, ale także innych grup społecznych, etnicznych i religijnych.    

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-01-27
Data aktualizacji: 2023-01-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź