Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nasze wywiady docenione przez Związek Ukraińców w Polsce

Cykl naszych wywiadów „Krakowscy Ukraińcy – ukraińscy krakowianie” został entuzjastycznie przyjęty przez redakcję pisma „Nasze Słowo” – wydawanego w języku ukraińskim tygodnika mniejszości ukraińskiej w Polsce. Recenzja cyklu KONŚ rekomendująca nasz serwis ukazała się w tygodniku 24 września. Dziękujemy!

Tygodnik „Nasze Słowo”
Fot. www.nasze-slowo.pl

„Nasze Słowo” to wydawany w języku ukraińskim tygodnik mniejszości ukraińskiej w Polsce. Pojawił się on na fali odwilży politycznej w połowie lat 50. XX wieku jako ostatnie z pism mniejszości narodowych. Pierwszy numer gazety, z datą 15 czerwca 1956 roku, ukazał się w przededniu zjazdu założycielskiego Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego; po powołaniu tej organizacji „Nasze Słowo” stało się organem prasowym jej Zarządu Głównego. Do października 1956 roku pismo ukazywało się jako dwutygodnik, następnie jako tygodnik.

W odróżnieniu od pism wszystkich innych mniejszości narodowych, które do krajów swego pochodzenia docierały bez przeszkód, „Nasze Słowo” nigdy nie otrzymało debitu na rozpowszechnianie na Ukrainie i na terenie Związku Radzieckiego w ogóle. Niemniej, wbrew zakazowi, tygodnik był tam czytany – blokadę skutecznie przełamywało zaprenumerowanie gazety przez krewnych bądź znajomych w Polsce lub na Zachodzie.

Po nadzwyczajnym zjeździe Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w lutym 1990 roku i przekształceniu organizacji w Związek Ukraińców w Polsce „Nasze Słowo” przestało pełnić rolę organu prasowego nowej organizacji. Przyjęło natomiast formułę tygodnika ukraińskiego. Jego wydawcą jest Związek Ukraińców w Polsce.

Dziękujemy redakcji tygodnika za dostrzeżenie i docenienie naszego projektu „Krakowscy Ukraińcy – ukraińscy krakowianie”! Staramy się w nim przybliżyć sylwetki i historie przedstawicieli ukraińskiej wspólnoty z naszego miasta. Wierzymy, że wspólnota ta – jak każda inna grupa narodowo-kulturowa – wzbogaca Kraków w sposób, który jest nie do przecenienia.

Każda z tych historii jest warta opowiedzenia. Wszystkie wywiady przeczytacie TUTAJ

Nasze Słowo 1

 

Nasze Słowo 2

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-10-01
Data aktualizacji: 2023-10-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź