Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Koncert Cracow Singers w Mediolanie. 20-lecie zbliźniaczenia

Początki oficjalnego partnerstwa Krakowa i Mediolanu sięgają 2001 roku, kiedy Prezydenci obu miast podpisali umowę o współpracy partnerskiej. Dwa lata później kontakty te zyskały bardziej zaawansowany status, przyjmując formę współpracy miast bliźniaczych. To właśnie jubileuszowi jego 20-lecia zadedykowano koncert artystów Cracow Singers, który 15 grudnia 2023 roku odbył się w siedzibie Konsulatu Generalnego RP, w stolicy Lombardii. 

Koncert Cracow Singers w Mediolanie
Fot. Konsulat RP w Mediolanie

Występ zespołu został zapowiedziany przez obecną na wydarzeniu Konsul Generalną RP w Mediolanie, Annę Golec-Mastroinanni. Zebranej publiczności zaprezentowano cenne zabytki polskiej kultury muzycznej - kolędy oraz ich rekonstrukcje, których zapisy z XVI i XVII wieku przechowywane są w kancjonałach najstarszego, polskiego opactwa sióstr Benedyktynek w Staniątkach pod Krakowem, stanowiąc dzieła o wysokiej wartości historycznej i artystycznej. Reprezentującym nasze miasto artystom towarzyszyli włoscy instrumentaliści oraz grająca na wiolonczeli Agnieszka Oszańca. Realizacja koncertu miała miejsce przy współudziale światowej sławy muzyka i dyrygenta Fabio Bonizzoniego. Współpraca grupy z Maestro oraz założoną przez niego orkiestrą barokową La Risonanza trwa z powodzeniem od czterech lat. Koncert stanowił też premierę zagraniczną utworów z płyty "Och, drogie perły...", zarejestrowanych przez Cracow Singers. 

W historii kontaktów krakowsko-mediolańskich jest wiele zrealizowanych wspólnie projektów, ale są i takie, które można nazwać kamieniami milowymi. Należy do nich m.in. Tydzień Krakowa w Mediolanie w 2003 roku, stanowiący wieloaspektową prezentację naszego miasta. To właśnie wówczas pokazano autorską i unikatową wystawę „Kraków Jana Pawła II. Tryptyk Polski”, którą zainaugurowali ówczesny Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski oraz arcybiskup senior archidiecezji Mediolanu Kardynał  Dionigi Tettamanzi. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli  prezydenci Polski i Włoch.

Cztery lata później z kolei Mediolan prezentował się w Krakowie. Do dzisiaj wspominamy wspaniały występ artystów Orkiestry Kameralnej Teatru La Scala w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Oba miasta to ważne ośrodki turystyczne i dlatego wzajemny udział w imprezach targowych,  np. w targach turystycznych BIT (Borsa Internazionale di Turismo) jest jedną z form współpracy.

Stolica Lombardii to także jedna z ważniejszych, włoskich kolebek trendów architektonicznych. Stąd też w 2014 roku przedstawiciele władz obu miast spotkali się w ramach mediolańskich Warsztatów Inwestora, aby wymienić doświadczenia w zakresie inwestycji, problemów związanych z rewitalizacją czy opłat urbanistycznych we Włoszech.  

Przez lata realizowaliśmy wspólnie różne wydarzenia i projekty, które sprzyjały wzajemnemu poznawaniu się mieszkańców. Ważnym sprawdzianem tej jedności była  pandemia koronawirusa.  W 2020 roku w godzinach wieczornych, dwa duże obiekty miejskie:  Tauron Arena Kraków oraz Centrum Kongresowe ICE Kraków, a także bardzo popularny wśród krakowian most -  Kładka Ojca Bernatka, zostały podświetlone w barwach flagi Republiki Włoskiej. Był to nasz gest solidarności z narodem włoskim, jednym z  najbardziej dotkniętych ilością zakażeń na naszym kontynencie. Ten symboliczny wyraz jedności został ciepło przyjęty przez władze i mieszkańców  Mediolanu.

Oba miasta bliźniacze posiadają bogate dziedzictwo kulturalne, które stanowi mocną podstawę dla wspólnych działań. Jednym z przykładów jest występ mediolańskiego zespołu La Risonanza oraz artystów Cracow Singers, którzy zaprezentowali się podczas koncertu pt. „Komu bije dzwon. Dialog muzyczny Kraków - Mediolan”. Był to punkt programu, wieńczący obchody 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunta w Krakowie. W ramach kontynuacji muzycznego dialogu, kolejne koncerty odbyły się we Włoszech: w Mediolanie i Novellarze.

Aktualny jubileusz to podsumowanie pewnego etapu historii relacji Krakowa i Mediolanu. Nadal istnieje duży potencjał dla współpracy w różnych dziedzinach, które są ważne dla obu miast. Przyjaciele dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, bo razem zawsze łatwiej stawiać czoła aktualnym wyzwaniom. Otwieramy zatem kolejny rozdział współpracy krakowsko-mediolańskiej, a do jego pisania zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby i instytucje. 

Fot. Konsulat RP w Mediolanie

Koncert Cracow Singers w Mediolanie

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-12-21
Data aktualizacji: 2024-01-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź