Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowskie rozwiązania inspirują Europę

Autorskie rozwiązania Krakowa, w tym Słoneczne Przestrzenie Wsparcia „Słońce” zostały przestawione w ramach panelu dyskusyjnego dotyczącego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży podczas kolejnej edycji Forum Nowej Edukacji (NEF), która odbyła się w Brukseli. Wzięli w niej udział przedstawiciele europejskich organizacji i społeczności zaangażowanych w działania na rzecz edukacji.

Forum Nowej Edukacji 2023
Fot. archiwum Wydziału Edukacji UMK

Miasto Kraków jako jedyny miejski samorząd z Europy miało możliwość przedstawienia na europejskim forum własnych doświadczeń i dobrych praktyk, mających na celu wsparcie uczniów, rodziców i nauczycieli. Wśród nich omawiano zwłaszcza działalność Słonecznych Przestrzeni Wsparcia „Słońce” stworzonych w Krakowie przy współpracy z UNICEF w odpowiedzi na kryzys uchodźczy. Słoneczne Przestrzenie Wsparcia proponują pomoc, dobieraną indywidualnie dla dzieci z Ukrainy i ich polskich rówieśników. Organizowane są warsztaty i dodatkowe konsultacje. Wśród proponowanych zajęć są między innymi spotkania pomagające w odnalezieniu się w nowym środowisku.  W ramach panelu dyskusyjnego pt. „Formal education’s support for youth mental health” działania te zaprezentował Tomasz Kobylański, główny specjalista w Wydziale Edukacji UMK.

W ramach NEF mówiono o roli działań organizowanych bezpośrednio przez społeczności szkolne, roli organów prowadzących, wyzwaniach związanych z koniecznością zapewnienia psychologów i pedagogów w metropoliach i mniejszych ośrodkach miejskich, a także ogólnopolskich i europejskich założeniach dotyczących wzmacniania bezpieczeństwa psychicznego uczniów.

Podsumowując wydarzenie, dyrektor generalna Centrum Innowacyjnej Edukacji Joanna Bochniarz zwróciła uwagę na przemyślane rozwiązania, które są upowszechniane w Krakowie jako odpowiedź na rosnący lęk i depresję wśród europejskiej młodzieży. Inicjatorka NEF zwróciła uwagę na uwzględnienie w tym kontekście czynników takich jak charakter edukacji formalnej, presja społeczna, cyfryzacja, wpływ pandemii COVID-19 i wyzwania geopolityczne.

Centrum Innowacyjnej Edukacji współpracuje z europejską młodzieżą obecną na NEF Bruksela 2023 nad wspólnymi rekomendacjami, które zostaną udostępnione na początku 2024 roku. Ponadto będą rozpowszechniane wśród posłów do Parlamentu Europejskiego i przedstawicieli Komisji Europejskiej, z którymi organizacja współpracuje.

Forum Nowej Edukacji (NEF) jest organizowane od 2015 roku, celem jest promowanie kompetencji przekrojowych jako niezbędnych zasobów pracy, promowanie kształcenia i szkolenia zawodowego jako skutecznego sposobu wspierania rynku pracy i zwiększania prestiżu kształcenia poprzez przeciwdziałanie uprzedzeniom i wykluczeniu, a także szukanie innowacyjnych ścieżek nauczania angażujących osoby będące w niekorzystnej sytuacji życiowej, w szczególności młodzieży NEET (pozostającej poza sferą zatrudnienia i edukacji).

Dodatkowe informacje można znaleźć w raporcie dostępnym tutaj [PDF].

pokaż metkę
Autor: Dominika Jaźwiecka
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-12-20
Data aktualizacji: 2024-01-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź