Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowskie szopkarstwo – „Szczypta iluzji, trochę kleju”

24 stycznia Muzeum Krakowa i Szkocko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne w Edynburgu zorganizowały prezentację i wirtualne zwiedzanie dla mieszkańców Edynburga wystawy pokonkursowej 81. Konkursu Szopek Krakowskich.

Krakowskie szopkarstwo w Edynburgu
Fot. materiały organizatora

Oprowadzał po wystawie i opowiadał o tworzeniu szopek Filip Fotomajczyk - młody krakowski szopkarz, ceniony i nagradzany za... innowacyjność. Szopka bowiem, choć jest formą tradycyjną i sztuką zamkniętą w regulaminowych ramach, daje nieograniczone możliwości wykorzystywania aktualnych tematów społecznych i politycznych, a także odkrywania wszystkich – także tych mało znanych - skarbów Krakowa.

Pierwszy konkurs szopek odbył się w Krakowie w 1937 roku. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono i do dziś organizuje je Muzeum Krakowa. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, uznawanych za ewenement na skalę światową. W 2018 roku tradycja wykonywania szopek – jako pierwszy wpis z Polski – została dodana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Krakowskie szopki spotkamy w wielu miejscach na świecie. Wszędzie opowiadają one o Krakowie, polskich tradycjach i historii naszego miasta. Krakowska szopka jest także ozdobą siedziby Szkocko-Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Edynburgu, z którym Kraków współpracuje w ramach partnerskich projektów realizowanych ze stolicą Szkocji.

Zobacz ULOTKĘ

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2024-01-18
Data aktualizacji: 2024-01-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź