Pomarańczowa kładka dla chorych na stwardnienie rozsiane
30 maja kładka o. Bernatka została podświetlona na kolor pomarańczowy w związku z obchodzonym w tym dniu Światowym Dniem Stwardnienia Rozsianego. Kraków przyłączył się do kampanii społecznej realizowanej przez Fundację StwardnienieRozsiane.info.

Sclerosis Multiplex (SM), czyli w polskiej nomenklaturze medycznej stwardnienie rozsiane to przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, której skutkiem jest zaburzenie przewodzenia impulsów nerwowych.
Jest to jedno z najczęstszych immunologicznych schorzeń centralnego układu nerwowego. Stwardnienie rozsiane jest diagnozowane u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat. Kobiety chorują statystycznie częściej niż mężczyźni. W Polsce jest około 46 tys. osób żyjących z SM, a na świecie około 2,8 mln.
Stwardnienie rozsiane to choroba nieuleczalna i przewlekła, niestanowiąca jednak bezpośredniego zagrożenia dla życia. Osoby z SM mogą żyć długo ale pod warunkiem wprowadzenia odpowiednio wcześnie prawidłowej terapii. Aktualnie wykorzystywane są trzy metody leczenia: immunomodulujące hamujące postęp choroby, objawowe łagodzące lub niwelujące jej objawy oraz leczenie rzutów choroby. Nieleczone stwardnienie rozsiane może doprowadzić do poważnej niepełnosprawności.
Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego został zainicjowany w 2009 roku przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o SM oraz pokazanie z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć chorzy i ich rodziny oraz symboliczne okazanie im solidarności i wsparcia.
Więcej informacji na profilu Facebook Fundacji StwardnienieRozsiane.info: https://www.facebook.com/StwardnienieRozsiane.info