Start rozwiń menu

Wiedeński Ringturm „ubrany” przez krakowskiego artystę

Centralnie położony w Wiedniu nad Kanałem Dunajskim wieżowiec Ringturm prezentuje polski total look! Krakowski artysta Marcin Maciejowski opakował go pracą „Linking Tales”. Z kolei na parterze biurowca można bezpłatnie obejrzeć wystawę „Modernizm w Krakowie”, którą 7 kwietnia oficjalnie otworzył Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski podczas swojej wizyty w stolicy Austrii.

Praca Marcina Maciejowskiego na wieżowcu Ringturm w Wiedniu
Fot. Hertha Hurnaus/Rendering: Wiener Städtische Versicherungsverein

Ringturm został opakowany przez artystę już po raz 17. Przez całe lato będzie można podziwiać na nim pracę polskiego artysty Marcina Maciejowskiego zatytułowaną „Linking Tales”. Powłoka ma powierzchnię 4000 metrów kwadratowych i składa się z łącznie 30 zadrukowanych wstęg siatki o szerokości sięgającej trzech metrów i długości do 63 metrów.

W tym roku nasz flagowy projekt kulturalny dedykujemy Polsce. Równolegle w centrum wystawowym w Ringturm prezentujemy ekspozycję „Modernizm w Krakowie”. Obie inicjatywy są wyrazem naszych bliskich związków z polskimi klientami i klientkami oraz kolegami i koleżankami z Polski, a także wyrazem uznania i szacunku. Chcemy bowiem kontynuować „Linking Tales”, nie tylko w relacjach biznesowych, ale także w wymiarze kulturowym” - wyjaśnia Robert Lasshofer, prezes zarządu Wiener Städtische Versicherungsverein, głównego akcjonariusza Vienna Insurance Group (VIG).

Już w 1998 roku Vienna Insurance Group weszła na rynek polski, a dziś Polska należy do najważniejszych kluczowych rynków Grupy. VIG jest reprezentowana w Polsce w sektorach ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń majątkowych przez spółki Compensa, Vienna Life, InterRisk, cyfrowego pośrednika ubezpieczeniowego Beesafe oraz towarzystwo emerytalne Vienna PTE.

Dzieło sztuki

Praca „Linking Tales”, którą krakowski artysta Marcin Maciejowski stworzył specjalnie dla wieżowca Ringturm, otula biurowiec i sprawia, że wygląda on jak ponadwymiarowa biblioteka. Panuje tu intymna i domowa atmosfera, która jasno wskazuje, że jest to prywatny dom. Podczas gdy od strony Kanału Dunajskiego widać domową biblioteczkę, po drugiej stronie widnieje napis w języku niemieckim i polskim: „Ta książka stanie się nie tylko moją historią, ale także Twoją”. Maciejowski chce w ten sposób opisać ten moment, w którym idea przechodzi z jednej osoby na drugą. Również mężczyzna stojący przed regałem, sięgający po wyjątkową książkę na wyższej półce, chce się nią z kimś podzielić. „Książki to nie tylko bogactwo doświadczeń autorów. Opowiadają historie, które uczą nas rozumieć innych, widzieć więcej, budują mosty i potrafią łączyć różne kultury. Książki to takie okna na świat, a w projekcie „Linking Tales” w Ringturm stają się dodatkowo łącznikiem między duchowym światem wewnętrznym a życiem publicznym” - mówi o swojej pracy Marcin Maciejowski.

Artysta

Marcin Maciejowski (ur. 1974) studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a następnie grafikę w Akademii Sztuk Pięknych. Wraz z Rafałem Bujnowskim i Wilhelmem Sasnalem założył grupę artystyczną Ładnie, która była jednym z największych fenomenów polskiej sztuki przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych wprowadzając ożywczy ferment, nowe wątki i sposoby obrazowania. Do dziś Maciejowski pracuje interdyscyplinarnie - zajmuje się malarstwem, rysunkiem, plakatem, komiksem i sztuką w przestrzeni publicznej. Jego prace łączą obserwację codzienności, popkulturę i historię sztuki, zwłaszcza malarstwo dawnych mistrzów. Stylistycznie łączy on lapidarną kreskę z malarską precyzją. Jego prace znajdują się w międzynarodowych muzeach i kolekcjach. W 2010 roku Muzeum Narodowe w Krakowie poświęciło mu wystawę indywidualną. W 2025 roku ukazał się rysunkowy artbook we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Krakowska sztuka architektoniczna w Ringturm

Wystawa „Modernizm w Krakowie” będzie otwarta do 20 czerwca w centrum wystawowym w Ringturm (Schottenring 30, 1010 Wiedeń) od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 18:00. Wstęp wolny. Wystawa jest częścią popularnego cyklu „Architektura w Ringturm”, organizowanego przez towarzystwo Wiener Städtische Versicherungsverein i dedykowana jest modernizmowi architektonicznemu w Krakowie. Na podstawie tekstów, fotografii i planów w intensywny sposób przybliża dwa znaczące okresy: historyczny modernizm (1919-1939) oraz pluralistyczny modernizm od 1989 roku. Wszystkie informacje są dostępne na stronie www.airt.at. 7 kwietnia wystawę oficjalnie otworzył Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski, który przebywał w Wiedniu w związku z podpisaniem kolejnej umowy o współpracy pomiędzy Krakowem i stolicą Austrii.

Źródło: https://www.wst-versicherungsverein.at/projects/ringturm25/

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2025-05-29
Data aktualizacji: 2025-06-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź