Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Komiks i rewitalizacja. Kraków na Festiwalu Partnerstwa we Lwowie

Od 8-10 września 2017 r. we Lwowie odbywała się szósta edycja Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Partnerstwa. Wydarzenie organizowane przez Konsulat Generalny RP we Lwowie we współpracy z władzami tego ukraińskiego miasta i polskimi samorządami prezentowało mieszkańcom Lwowa bogaty potencjał polskich miast. Kraków, jak co roku, przyłączył się do tej polsko-ukraińskiej inicjatywy.

Fot. Konsulat Generalny RP we Lwowie

Festiwal Partnerstwa we Lwowie przez lata urósł do rangi wrześniowej tradycji i jednego z bardziej spektakularnych polsko-ukraińskich projektów. Organizatorami Festiwalu są Konsulat Generalny RP we Lwowie, Urząd Miasta Lwowa, Lwowska Państwowa Administracja Obwodowa i Lwowska Rada Obwodowa, ale współtwórcami tego wydarzenia są faktycznie wszystkie polskie miasta i województwa, które delegowały do stolicy Galicji swoich przedstawicieli i kulturalnych ambasadorów.

Na bogaty program tegorocznego Festiwalu złożyły się promocyjne stoiska polskich miast i województw na lwowskim Rynku (w tym Kamper Małopolski!), występy polskich artystów na otwartej scenie, warsztaty tematyczne, wystawy oraz Forum Partnerstwa z udziałem polskich i ukraińskich samorządowców.

Festiwal Partnerstwa logo

Kraków, który ze Lwowem łączy ponad 20-letnie partnerstwo, kulturalno-historyczne analogie, a od kilku lat także tytuł Miasta Literatury UNESCO, postawił w ramach swojej kulturalnej prezentacji na wątek literacki w niesztampowym wydaniu. 9 września Krakowskie Biuro Festiwalowe, we współpracy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, zorganizowało w lwowskim Muzeum Idei warsztaty rysunku komiksowego z Piotrem „Bedykiem” Bednarczykiem - laureatem konkursu wydawnictwa Egmont na najlepszy komiks dla dzieci im. Janusza Christy, autorem m.in. serii Lil i Put oraz współautorem oficjalnej kontynuacji kultowego komiksu Kajko i Kokosz, autorem projektów do filmów animowanych, twórcą murali i członkiem kolektywu Świeżo Malowane. Podczas warsztatów uczestnicy – dzieci od 10 lat – projektowali postać głównego bohatera, uczyli się podstaw tworzenia scenariusza komiksu (storyboard) i schematu prawidłowo skonstruowanej opowieści.

Warsztaty komiksowe 2

Innym krakowskim akcentem podczas Festiwalu Partnerstwa był udział miejskich ekspertów w zakresie rewitalizacji – Magdaleny Wiechniak i Jana Barańskiego – w warsztatach poświęconych tworzeniu kreatywnej przestrzeni na terenach poprzemysłowych. Organizatorem warsztatów był Urząd Miasta Lwowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2017-09-08
Data aktualizacji: 2017-09-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź