Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Mind Mapping. Wystawa grafiki w Domu Norymberskim

„Mapy myśli” to metoda tworzenia notatek w formie graficznej, która odzwierciedla pracę naszego mózgu. Na wystawę „Mind Mapping”, na którą składają się grafiki i rysunki krakowskich artystek - Agnieszki Łakomej, Eweliny Małysy i Małgorzaty Stachurskiej – Dom Norymberski w Krakowie zaprasza od 20 kwietnia do 17 maja 2018 r. Wystawa, która odbędzie się w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS 2018, prezentowana  będzie w Galerii Domu Norymberskiego przy ul. Skałecznej 2. W sobotę, 21 kwietnia, o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z autorkami prac pt. „Myślenie graficzne”.

Fot. Małgorzata Stachurska, Laboratorium - Ciało

Technika „mind mapping” opiera się na teorii profesora Rogera Sperry’ego, który w 1981 r. otrzymał Nagrodę Nobla za swoje badania nad półkulami mózgowymi. Profesor Sperry dowiódł, że lewa półkula kontroluje myślenie logiczne i analityczne: linearność, słowa i zbiory; podczas gdy prawa odpowiada za myślenie kreatywne: wyobraźnię, marzenia, emocje, obraz całości, postrzeganie kolorów i rozmiarów. Kiedy sporządzamy lub odczytujemy notatki w formie map myśli, angażujemy obie półkule mózgowe. Dzięki temu, proces notowania i zapamiętywania jest znacznie efektywniejszy. Tony Buzan, autor techniki mapowania myśli wyszedł z założenia, że ludzka pamięć i zdolności analityczne są nieograniczone. A dostęp do zasobów naszej pamięci umożliwiają słowa-klucze, które uruchamiają cały kontekst skojarzeniowy.

Agnieszka Łakoma, Ewelina Małysa i Małgorzata Stachurska tworzą swoje autorskie mapy myśli, które ewokują potrzebę tworzenia pojedynczych grafik lub cykli graficznych. Na pokazach i wystawach graficznych zazwyczaj prezentuje się grafiki jako dzieła skończone. Tymczasem często wieloetapowy, rozłożony w czasie proces budowania i konstruowania logicznych skojarzeń, powstających podczas szkicowania, rysowania na matrycy, dokonywania zmian i poprawek, jest intrygującą strukturą, wielowątkową mapą myśli. Artystki w swoich działaniach graficznych, odwołując się m.in. do tekstów Rudolfa Steinera, Martina Heideggera i Thomasa Manna, dokonują swoistej symulacji procesów naturalnych i budują układy form plastycznych. Wystawa jest artystyczną próbą analizy budowania obrazu graficznego, pokazania jego jako płynnej struktury, rozwijającej się pomiędzy porządkującymi zasadami wynikającymi z przyjętych założeń i użytego medium, a intuicyjną przypadkowością.

Podczas spotkania 21 kwietnia, o godz. 12.00 artystki, na co dzień pracujące w różnych technikach graficznych (litografii, serigrafii, technikach metalowych), odpowiedzą na pytania związane z kształtowaniem myślenia graficznego. Podczas prezentacji i rozmowy przedstawią unikalny warsztat pracy i tajniki warsztatowej alchemii.

Wystawę można oglądać: wt. - czw.: 12.00-17.00 lub po telefonicznym umówieniu się pod numerem 12 430 61 27. Dodatkowe terminy otwarcia galerii: pt., 20.04.18: 17.30-20.00, so. - nd.: 21-22.04.18 - 11.00-20.00. W dniach 28.04 – 06.05.2018 galeria będzie nieczynna.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2018-04-12
Data aktualizacji: 2018-04-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź