Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków i Ołomuniec w projekcie Wyszehradzkim

Wkrótce na naszej stronie oraz jej wersjach językowych pojawi się oficjalny logotyp Funduszu Wyszehradzkiego.  Kraków przystąpił do projektu, którego liderem jest czeski Ołomuniec, finansowanego ze środków Funduszu.

Fot. Fundusz Wyszehradzki

Nasze miasto współpracuje z Ołomuńcem już od kilku lat. Pierwsze kontakty zostały nawiązane w 2013 r. Ołomuniec nie jest naszym miastem partnerskim, ale w 2016 r. podpisany został list intencyjny w sprawie współpracy. Więcej informacji na temat historii kontaktów można przeczytać tutaj. Kraków i dawną stolicę Moraw łączą nie tylko bogate związki historyczne. Współpraca realizowana jest  w kilku dziedzinach m.in. sportu, edukacji, polityki senioralnej, pomocy społecznej i kultury.

Zainicjowany przez Ołomuniec projekt, który właśnie otrzymał dofinansowanie z Funduszu Wyszehradzkiego, zakłada stworzenie platformy współpracy. Obok Krakowa przystąpił do niego Pecz oraz Dzielnica Stare Miasto Bratysławy (zarówno Pecz, jak i stolica Słowacji są naszymi miastami partnerskimi). Głównym założeniem tej inicjatywy jest nawiązanie nowych kontaktów i zacieśnienie współpracy czesko-słowacko-węgiersko-polskiej na szczeblu lokalnym. Akcentowana jest zwłaszcza rola współpracy bezpośredniej placówek kulturalnych, teatrów, bibliotek, szkół oraz uczelni, której patronowałyby nie tylko urzędy miast partnerów projektu, ale również ambasady krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Pierwotnie głównym krokiem na drodze realizacji powyższego zamierzenia i stworzenia platformy współpracy miała być organizacja konferencji z udziałem partnerów projektu oraz miast współpracujących z Ołomuńcem (m.in. fińskiego Tampere). W spotkaniu mieli wziąć udział także Ambasadorzy Państw Grupy Wyszehradzkiej w Republice Czeskiej oraz przedstawiciele Kancelarii Premiera i Wydziału ds. Europy  Środkowej Czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Niestety, z uwagi na ograniczenia związane z pandemią COVID-19 spotkanie to nie może odbyć się w pierwotnie zaplanowanym terminie, czyli  14 maja br. W chwili obecnej trwają ustalenia strony czeskiej z przedstawicielami Funduszu Wyszehradzkiego, dotyczące wykorzystania przyznanego finansowania w obecnych uwarunkowaniach. W najbliższym  czasie powstanie specjalna strona internetowa, która umożliwi działania on-line. Władze Ołomuńca wyrażają także nadzieję, że już niedługo możliwe będzie określenie nowego terminu konferencji.

W powiązaniu z projektem zaplanowana była realizacja szeregu imprez i przedsięwzięć kulturalnych w Ołomuńcu, poświęconych poszczególnym krajom V4. Według  pierwotnych założeń wiele wydarzeń kulturalnych w 2020 r. miało być dedykowanych Słowacji, w 2021 r. Węgrom, a w roku 2022 naszemu krajowi.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-05-11
Data aktualizacji: 2020-05-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź