Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Muzeów inny niż zazwyczaj

18 maja, jak co roku, obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. W tym roku święto miało szczególny charakter – po okresie przerwy, spowodowanej ograniczeniami związanymi z epidemią, mogliśmy ponownie odwiedzać muzea w naszym mieście. Międzynarodowy Dzień Muzeów to dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak cenne zbiory mamy na wyciągniecie ręki i zaplanować wizytę w wybranym muzeum, albo skorzystać z bogatej oferty on-line dostępnej na stronie krakowskienoce.pl.

Fot. International Council of Museums

Międzynarodowy Dzień Muzeów to święto ustanowione w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums) działającą przy UNESCO. Dla muzeów to doskonała okazja do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy. Co roku rada przygotowuje szereg propozycji związanych z międzynarodowym świętem oraz proponuje temat przewodni. W edycji 2020 ICOM zachęcał muzea do zintensyfikowania aktywności proponowanych w sieci, a także skoncentrowania się na kwestiach związanych z równością – zwłaszcza w zakresie różnorodności i integracji społecznej (szczegółowe informacje na stronie ICOM).

W Krakowie od lat Międzynarodowy Dzień Muzeów związany jest z Nocą Muzeów. W tym roku ograniczenia związane z koronawirusem uniemożliwiły jednak organizację Nocy Muzeów w tradycyjnej formie. Jak wiele innych przedsięwzięć, także ta inicjatywa, mogła przynajmniej częściowo być zrealizowana w sieci. Na specjalnej stronie internetowej krakowskienoce.pl udostępniane zostały informacje dotyczące krakowskich muzeów, muzealne zbiory on-line, wirtualne oprowadzania po wystawach, a także specjalne zajęcia edukacyjne i wykłady. Wśród nowych propozycji, udostępnionych z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, znalazł się między innymi wirtualny spacer po Galerii Jerzego Dudy-Gracza.

Na odwiedzających czekały między innymi wybrane oddziały Muzeum Krakowa: Barbakan, Mury Floriańskie i Wieża Ratuszowa, a także dziewięć wystaw w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Otwarty został Zamek Królewski na Wawelu i inne instytucje. Równolegle do planów otwarcia wystaw, muzea przygotowały także szereg ofert towarzyszących, które dotyczyły nie tylko muzealnych wnętrz, ale także otoczenia.

Informacje na temat działania muzeów i zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych instytucji, a także tutaj.

Muzea plakat

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-05-15
Data aktualizacji: 2020-05-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź