Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków dla Bejrutu

W trwającej od 16 do 30 listopada akcji wzięły udział księgarnie: Karakter, NOWA, Spółdzielnia Ogniwo, Massolit, De Revolutionibus Books&Cafe, Główna Księgarnia Naukowa, Bonobo, Lokator i Księgarnia Pod Globusem.

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

Fakt zaangażowania się w akcję charytatywną księgarni, które obecnie – w związku z pandemią - same znajdują się w trudnej sytuacji, jest szczególnie wart docenienia! Celem inicjatywy jest zatem nie tylko wsparcie finansowe dla stolicy Libanu, która mierzy się z potężną skalą zniszczeń i kryzysem humanitarnym, ale też zwiększanie świadomości oraz wrażliwości na potrzeby innych. Przypomnijmy, że 4 sierpnia w Bejrucie doszło do potężnej eksplozji, w wyniku której zniszczony został port i wiele budynków w mieście. Zginęło wówczas 190 osób, ponad 6,5 tys. odniosło obrażenia, a co najmniej 250-300 tys. ludzi straciło swoje domy.

Część dochodu ze sprzedaży książek zostanie przekazana za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz tych ofiar, a czytelnikom, którzy kupią książki i poszerzą swoją wiedzę o historii i kulturze Bliskiego Wschodu pozostanie cenne doświadczenie. Aby ułatwić wybór, księgarze stworzą listy książek wraz z rekomendacjami, które będą publikowane w mediach społecznościowych księgarń i Miasta Literatury. Dodatkowym elementem kampanii będzie promocja literatury bliskowschodniej w miejskiej telewizji i innych lokalnych mediach. Jej osią będą filmy, na których włodarze miasta i ludzie kultury, przeglądając książki takich pisarzy jak np. Hooman Majd, Samar Yazbek czy Chulud Szaraf, będą zachęcać mieszkańców do udziału w akcji.

Kraków i Bejrut są Miastami Literatury UNESCO. Niech o tę literacką więź oparta będzie współpraca i solidarność. Wszelkie informacje na temat akcji znajdują się na stronie Krakowskiego Biura Festiwalowegohttps://kbf.krakow.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-11-16
Data aktualizacji: 2020-12-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź