Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Objąć teren ochroną prawną

Projekt uchwały kierunkowej, projekt rezolucji oraz projekty uchwał złożyły w Kancelarii Rady Miasta Krakowa grupa radnych, klub radnych oraz Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Grupa radnych złożyła projekt uchwały kierunkowej do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie uregulowania sytuacji z parkowaniem hulajnóg elektrycznych wypożyczanych komercyjnie na terenie miasta Krakowa, według druku nr 3047. - Operatorzy wynajmujący hulajnogi nie kontrolują swoich użytkowników w zakresie pozostawiania urządzeń w bezpiecznych miejscach, jakimi są wyznaczane punkty mobilności. Stwarza to realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, często bowiem urządzenia są zaparkowane na chodnikach, uniemożliwiając swobodne przejście, w pobliżu przejść dla pieszych czy ograniczając dostęp do miejsc dla osób z niepełnosprawnościami i ograniczoną mobilnością. W związku z tym należy podjąć szereg działań, które poprawią tę sytuację. W tym celu proponuje się: zwiększyć liczbę punktów mobilności w mieście, wprowadzić nakaz parkowania wyłącznie w wyznaczonych miejscach, wprowadzić limit całkowitej liczby hulajnóg na terenie miasta i nakazać ich rotacji, wprowadzić opłatę od operatorów za zajęcie pasa drogowego, czy skuteczniej egzekwować obowiązujące przepisy – czytamy w projekcie uchwały. W trybie jednego czytania podczas sesji referować go będzie radny Łukasz Maślona.


Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska złożyła projekt uchwały w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Słona Woda" (druk nr 3045). Podczas sesji jego założenia przedstawi radnym Jan Stanisław Pietras. - Przesłanką do objęcia terenu ochroną prawną w formie użytku ekologicznego, wskazaną w projekcie uchwały jest: zachowanie ekosystemu wodnego, źródlisk oraz zbiorowisk szuwarowych, muraw napiaskowych i drzewostanów stanowiących siedlisko i miejsce rozrodu chronionych gatunków zwierząt. Użytek ekologiczny obejmuje otoczenie cennych przyrodniczo stawów (m.in. ze względu na miejsce lęgowe płazów) oraz zadrzewienie leśne – czytamy w projekcie uchwały.


Klub radnych Platforma-Koalicja Obywatelska złożył projekt rezolucji w sprawie wprowadzenia na terenie miast i gmin sąsiadujących z miastem Kraków całkowitego zakazu spalania paliw stałych (druk nr 3046-R). Podczas sesji referować go będzie radny Dominik Jaśkowiec. - Wnosimy, aby wzorem przepisów obowiązujących na terenie Gminy Miejskiej Kraków w eksploatowanych instalacjach, w których następuje spalanie paliw w rozumieniu art. 3 pkt. 3 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, w szczególności kotłach, kominkach i piecach służących: dostarczaniu ciepła do systemu centralnego ogrzewania lub wydzielaniu ciepła poprzez bezpośrednie przenoszenie ciepła, bezpośrednie przenoszenie ciepła w połączeniu z przenoszeniem ciepła do cieczy, bezpośrednie przenoszenie ciepła w połączeniu z systemem dystrybucji gorącego powietrza dopuszczone było jedynie stosowanie następujących rodzajów paliw: gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego – piszą radni w uzasadnieniu do projektu rezolucji.

 

Klub radnych Platforma-Koalicja Obywatelska złożył też projekt uchwały (druk nr 3049) w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale z 5 grudnia 2019 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków oraz tymczasowych pomieszczeń, który podczas procedowania referować będzie radny Tomasz Daros. - Potrzeba wprowadzenia zmian w obowiązującej uchwale wynika z konieczności zapewnienia stałego i transparentnego wyłaniania osób kwalifikujących się do przyznania lokalu socjalnego od czasu umieszczenia na liście oczekujących do weryfikacji ostatecznej przed wydaniem decyzji administracyjnej oraz zaoszczędzenia oczekiwania na lokal do następnego naboru w przypadku incydentalnych przekroczeń progu dochodowego – piszą radni w projekcie uchwały.

 

Grupa radnych złożyła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie i przystąpienie przez Gminę Miejską Kraków do lokalnej organizacji turystycznej pod nazwą "Organizacja Turystyczna Królewskiego Miasta Krakowa". W trybie jednego czytania na sesji referować będzie go radny Tomasz Daros (druk 3048). - Turystyka w Krakowie nie ma swojej pozaurzędowej, ale z udziałem Gminy, instytucjonalnej reprezentacji. Utworzenie LOT będzie stanowić jakościową zmianę w tym obszarze. Obecnie, w systemie zarządzania turystyką w Polsce (Polska Organizacja Turystyczna - Regionalna Organizacja Turystyczna - Lokalna Organizacja Turystyczna) rośnie rola dużych miast, metropolii, które powinny dysponować narzędziami służącymi wdrażaniu celów strategicznych samorządu Gminy w tym obszarze – czytamy m.in. w projekcie uchwały.


Projekty uchwał i rezolucji

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-11-02
Data aktualizacji: 2022-11-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź