górne tło

Odkryj nieznane z krakowskimi muzeami [WIDEO]

„Odkrywamy nieznane” – to hasło przewodnie tegorocznej, 13. edycji krakowskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się w nocy z piątku na sobotę z 13 na 14 maja. Wydarzenie zainauguruje dziś (13 maja, piątek) o godz. 18:00 w Pawilonie Józefa Czapskiego (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) przy ul. Piłsudskiego 14 b, w kompleksie zabudowy Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. 

Podczas wtorkowej (10 maja) konferencji prasowej dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Stanisław Dziedzic podkreślił wielką skalę przedsięwzięcia, które w Krakowie odbywa się już po raz trzynasty i cieszy się niesłabnącą popularnością. – Do pierwszej edycji zgłosiło się kilkanaście muzeów, później dołączały kolejne, uczelniane, miejskie, wojewódzkie i prywatne – przypomniał Stanisław Dziedzic. – Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich współpracuje ściśle z Miastem merytorycznie po to, żeby krakowskie Noce Muzeów były jak najbardziej atrakcyjne – dodał.

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów weźmie udział 26 muzeów wraz z oddziałami (w sumie będzie to prawie 50 instytucji muzealnych). Będą to muzea krakowskie: m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, a także Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Po raz pierwszy w wydarzeniu udział weźmie Pracownia Muzeum Podgórza oraz Muzeum Fonografii – Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa – Oddział Muzeum Niepołomickiego w Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Pracownia Muzeum Podgórza zaprasza na prezentację o powstającym Muzeum Podgórza, jego idei, pomyśle wystawy stałej, oczekiwaniach mieszkańców, zmaganiach muzealników podczas powstawania koncepcji wystawy stałej, o procesie budowy siedziby, społecznym aspekcie w pracy nad misją muzeum i tworzeniem kolekcji. O godz. 19.00 zaplanowano „Dobry wieczór Podgórze!” – warsztaty dla dzieci na temat historii, tradycji, legend związanych z Podgórzem. Miejsce: Pałac Krzysztofory (nowa sala edukacyjna, 5–9 lat). Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl

„Muzeum Podgórza – opowiem Ci miasto” (prezentacja) odbędzie się w trzech miejscach – oddziałach Muzeum: Aptece Pod Orłem, Fabryce Emalia Oskara Schindlera, Pałacu Krzysztofory.

ZOBACZ TAKŻE: w Noc Muzeów pojedziesz za darmo

Muzeum Fonografii – Oddział Muzeum Niepołomickiego w Niepołomicach ul. Zamkowa 4 zaprasza na zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum – 7 sal ekspozycyjnych, przedstawiających powstanie i rozwój urządzeń fonograficznych poprzez poszczególne dekady XX wieku, oraz sala odsłuchowa, w której zgromadzone jest ponad 2000 płyt winylowych, wyposażona w stanowiska do ich odsłuchu.

Ekspozycja stała będzie wzbogacona o unikatową wystawę instrumentów muzycznych z całego świata, korespondujących z salami muzeum fonografii. Kolekcja instrumentów jest prywatnym zbiorem kolekcjonerskim, obejmującym głównie instrumenty strunowe, a przede wszystkim gitary. Dodatkowymi atrakcjami będą: giełda płyt winylowych z kolekcji VintageSoundglasses, występ DJ’a oraz koncert jazzowy zespołu Krzysztof Bolek Quartet.

Nocna oferta muzeów jest niezwykle bogata.Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych placówki przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, nocne spacery, projekcje filmów, spotkania oraz lekcje dla dorosłych i dzieci.

ZOBACZ TAKŻE:

Zmiana godzin otwarcia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

więcej o krakowskich nocach na: www.krakowskienoce.pl

Wiele placówek przygotowało atrakcje związane z tematem przewodnim tegorocznej Nocy:

W Noc Muzeum będzie można również zobaczyć film tegorocznej edycji Muzeum Utraconego. Przedstawiona zostanie historia utraconej i odzyskanej twórczości jednego z najważniejszych polskich malarzy - Jana Matejki. Pokaz odbędzie się o godz. 21:30 na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Filmowy wieczór z „odzyskanymi” dziełami Jana Matejki

więcej o krakowskich nocach na: www.krakowskienoce.pl

Do wstępu do wszystkich muzeów będzie upoważniał bezpłatny bilet muzealny, jak co roku dostępna będzie także specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta. Zarówno moneta, jak i bilet będą upoważniać do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską – od godz. 18:00 w dniu 13 maja (piątek) do godz. 3:00 w nocy 14 maja (sobota).

Przypomnijmy, że Noc Muzeów w Krakowie po raz pierwszy została zorganizowana w 2004 r., na wzór berlińskiej „Lange Nacht der Museen”. Wtedy wzięło w niej udział 12 instytucji, a z nocnego zwiedzania skorzystało 50 tysięcy osób. Z ubiegłorocznej edycji – ponad 145 tys. osób.

Organizatorami Krakowskiej Nocy Muzeów są: Prezydent Miasta Krakowa, Urząd Miasta Krakowa - Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich.

Zobacz PROGRAM MOCY MUZEÓW [pdf]

Odwiedź stronę www.krakowskienoce.pl

dolne t�o