FOTOKRONIKA MIASTA ARCHIWUM…
Rok 2008
Sierpień 2008
"Na końcu Ich drogi była Ni…
"Na końcu Ich drogi była Niepodległość"
4 sierpnia 2008
Kopiuj link
W holu kamiennym krakowskiego magistratu prezentowana jest wystawa fotografii z lat 1914-1918. Podczas uroczystości otwarcia zabrali głos: Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz Maciej Beiersdorf, dyrektor Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
W holu kamiennym krakowskiego magistratu prezentowana …
Odsłon: 2360
Eksponowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum. Wystawa została zorganizowana z okazji rocznicy wymarszu Kadrówki, na otwarcie której przybyli przedstawiciele uczestników Marszu, organizacji kombatanckich i niepodległościowych oraz krakowskich mediów.
Eksponowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum. …
Odsłon: 2454
Wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, także i dziś wzbudzają zainteresowanie, a nawet emocje.
Wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, także …
Odsłon: 1944
Jest to zupełnie zrozumiałe. Zdjęcia przedstawiają ważne wydarzenia i postacie. Na fotografii Komendant Józef Piłsudski, który w sierpniu 1914 roku zaczął wojnę w imieniu nieistniejącej jeszcze niepodległej Polski.
Jest to zupełnie zrozumiałe. Zdjęcia przedstawiają …
Odsłon: 2382
Prezentowane na wystawie fotografie przedstawiają "drogę do Niepodległości", a niepodległość wybuchła w Krakowie 31 października 1918 roku. Tamtego dnia uwaga krakowian koncentrowała się na stojącym u stóp wieży Ratuszowej odwachu, gdzie zaciągnęli wartę polscy żołnierze i gdzie wywieszono polskie flagi.
Prezentowane na wystawie fotografie przedstawiają …
Odsłon: 3316
Uzyskana w roku 1918 niepodległość była jednak wielkim wyzwaniem. Kraj nie miał granic. Trzeba je było dopiero tworzyć, a do tego potrzebna była siła zbrojna. Krakowska młodzież wstępowała więc ochotniczo do wojska. Widoczni na zdjęciu młodzi żołnierze, choć należeli do batalionu nazywanego "akademickim", w większości byli uczniami krakowskich gimnazjów. To oni, z koszar przy ulicy Rajskiej, wyruszyli jako pierwsi na pomoc obrońcom Lwowa.
Uzyskana w roku 1918 niepodległość była jednak …
Odsłon: 2077
Pomiędzy rokiem 1914 a 1918 było wiele - jak śpiewano w żołnierskiej piosence - "mąk i cierpienia". Jednak żołnierz legionowy sprawdził się w najtrudniejszych warunkach. Na zdjęciu oficerowie III batalionu 4 pułku piechoty Legionów Polskich. W środku stoi dowódca, major Andrzej Galica, autentyczny góral i przyszły generał Wojska Polskiego.
Pomiędzy rokiem 1914 a 1918 było wiele - jak …
Odsłon: 2666
Rada pułkowników - tak nazywało się nieformalne zgromadzenie starszych oficerów legionowych. W przedstawionym na tym zdjęciu spotkaniu Rady wzięli udział dwaj przyszli Marszałkowie Polski: Edward Rydz-Śmigły i Michał Rola-Żymierski.
Rada pułkowników - tak nazywało się nieformalne …
Odsłon: 2953
Pierwszy
Poprzedni
1-8 z 8
Następny
Ostatni