Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wiedeń, Klimt i Wielka Orkiestra

Cztery reprodukcje słynnych obrazów Gustava Klimta to największa atrakcja Wieczoru Wiedeńskiego zorganizowanego we wtorek, 13 listopada, przez Biuro Miasta Wiednia COMPRESS Kraków.

Okazją do prezentacji reprodukcji w naszym mieście był Rok Gustava Klimta organizowany w 150-tą rocznicę urodzin malarza oraz obecność przedstawicieli Miasta Wiednia w Krakowie.

Miłośnicy twórczości tego wybitnego przedstawiciela wiedeńskiej secesji mogli w „Hotelu Pod Różą" zobaczyć tak znane dzieła artysty, jak: „Adela Bloch-Bauer I" (oryginał z 1907), „Pocałunek" (1907-1908), „Emilia Flöge" (1902), „Higieja" (1907). Można powiedzieć, że była to jedyna okazja aby podziwiać je w takim zestawieniu, ponieważ nigdy wcześniej nie były one prezentowane razem (oryginały obrazów są w posiadaniu różnych muzeów, zaś pierwowzór „Higiei" spłonął w 1945 w trakcie pożaru zamku Immendorf w Austrii Dolnej).

Prezentowane reprodukcje zostały wykonane przez Manfreda Thumbergera i Olivera Stamma z wiedeńskiej firmy TWIN i zachwycają nie mniej niż oryginały. Niezwykle czasochłonny proces ich powstawania jest oparty o metodę cyfrową z wykorzystaniem profesjonalnych aparatów fotograficznych. Końcowy rezultat bazuje na ścisłej współpracy z najważniejszymi wiedeńskimi muzeami posiadającymi w swych zbiorach dzieła Klimta.

Reprodukcje kończą w Krakowie swoją podróż po Europie w jubileuszowym Roku Klimta, którego celem było przybliżenie twórczości i sylwetki malarza mieszkańcom Europy. Zanim trafiły one na Floriańską mogli je podziwiać m.in. mieszkańcy Belgradu, Budapesztu, Bukaresztu, Sofii i Pragi.

W trakcie wieczoru radny wiedeński i poseł do parlamentu kraju związkowego Wiednia, Rudolf Schicker, przekazał uroczyście wiedeńskie reprodukcje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która wystawi je na licytację w trakcie styczniowego finału.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2013-02-01
Data aktualizacji: 2013-02-01
Powrót