Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Polsko-Koreański Festiwal Harmonii w Krakowie

W sobotę, 2 lipca Opera Krakowska stała się sceną wielobarwnej prezentacji kultury koreańskiej. W programie Polsko-Koreańskiego Festiwalu Wymiany Kulturowej znalazły się pokazy K-pop, Taekwondo i Buchaechum, nanta czyli taniec z bębnami oraz występy zespołu krakowskiego i chóru Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przed koncertem w publiczność miała okazję spróbować specjałów kuchni koreańskiej, oglądnąć oryginalne ludowe stroje koreańskie i elementy tradycji, poznać sztukę zdobienia paznokci, a najmłodsi widzowie przeszli rytuał tradycyjnego malowania twarzy. We foyer stanęły stoiska z koreańskimi  pamiątkami i materiałami promocyjnymi.

Część oficjalną rozpoczął film nakręcony przez krakowskich uczniów i koreańskich wolontariuszy w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w trakcie wspólnych spotkań i przygotowań do Festiwalu, kiedy partnerzy nawzajem uczyli się tańców i piosenek obydwu narodów. Film został nakręcony na sprzęcie podarowanym szkole przez organizatorów Festiwalu i jest namacalnym dowodem na znakomite efekty współpracy młodych ludzi, entuzjastycznie nastawionych do poznawania innych kultur. Następnie odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu. Przemawiał Ambasador Republiki Korei w Polsce Hong Ji In, Zastępca Prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel oraz Wiceprezes Posco E&C Ko Suk Bum. Wszyscy mówcy podkreślali, że kultury polska i koreańska choć tak odległe i różne, wiele łączy. Przede wszystkim szacunek dla tradycji, historii i kultury, troska o wartości rodzinne i serdeczna gościnność. Sobotniego wieczora w krakowskiej Operze można było odczuć prawdziwość tych słów.

Koncert był prowadzony przez Koreańczyka, członka zespołu wolontariuszy Happy builder oraz studentkę filologii koreańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Repertuar obejmował układy chorograficzne i występy zespołów i solistów śpiewających K-pop (koreański pop) i utwory w stylu gangnam, a także ludowe tańce Buchaechum i układy nanta oraz taekwondo. Elementy polskiej kultury zaprezentowali chórzyści Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zespoły krakowskie, tańcząc polkę i krakowiaka. Uczniowie klasy teatralnej ZSO nr 14 zaprezentowali inscenizację poetycką.

K-pop to gatunek muzyczny, który powstał w Korei Południowej na początku lat 90. ubiegłego stulecia, absorbując elementy różnych gatunków muzyki. To mieszanka modnej zachodniej muzyki i wysokoenergetycznego japońskiego popu. Natomiast Buchaechum to tradycyjny taniec z pięknie i symbolicznie zdobionymi wachlarzami wykonywany przez zespoły tancerek ubrane w narodowy strój koreański Han-Bok. Wszystkie elementy tych wielobarwnych strojów są bardzo starannie komponowane. Początki powstania Han-Bok sięgają III wieku p.n.e. Jego elementy zmieniały się przez wieki, powstawały wersje damskie, dziecięce i męskie, stosowne dla poszczególnych grup społecznych. Dzisiaj Han-Bok jest dla Koreańczyków powodem do dumy, a nawet stał się tematem narodowego święta stroju koreańskiego, które zostało ustanowione w 1996 r. Zdobnictwo koreańskie jest niezwykle bogate i pełne symbolicznych odwołań do kultury i tradycji tego kraju. Nie znając bogactwa znaczeń możemy jedynie cieszyć się jego pięknem oraz wysoką jakością tkanin, z której słyną kraje azjatyckie.

Organizatorami i sponsorami Festiwalu byli KOFICE czyli Koreańska Fundacja Międzynarodowej Wymiany Kulturalnej oraz firma POSCO E&C, która czuje się związana z Krakowem w związku z budową w naszym mieście Ekospalarni. Miasto Kraków było partnerem wydarzenia, a koreański oddział Armii Zbawienia i Ambasada Republiki Korei w Warszawie objęły je honorowym patronatem. Organizatorzy zaprosili do współpracy krakowski Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14.

W Festiwalu Harmonii wzięli udział studenci Instytutu Studiów Blisko i Dalekowschodnich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy – na zasadzie wolontariatu - pomagali jako nauczyciele i tłumacze, a podczas Festiwalu stali się również tancerzami i pieśniarzami.

Dla krakowian wydarzenie było znakomitą okazją do poznania kultury i tradycji egzotycznej Korei, a dla uczniów szkół średnich i studentów - sposobnością do nawiązania kontaktów z rówieśnikami z Korei. Dziś świat nie jest już taki duży – dzięki programom stypendialnym i sponsorom instytucjonalnym młodzież ma możliwości udziału w wymianach i programach międzynarodowych. Również dla gości z Korei – studentów, którzy przyjechali do Krakowa na ten festiwal - spotkanie z krakowską młodzieżą i mieszkańcami było okazją do poznania kultury polskiej i pięknych krakowskich tradycji.

Polsko-Koreański Festiwal Wymiany Kulturowej czyli Festiwal Harmonii jest znakomitym przykładem międzynarodowej współpracy dwóch bardzo odległych kultur. To spotkanie przyniosło nie tylko konkretne efekty edukacyjne i wychowawcze przybliżając kulturę różnych narodów, ale były także dowodem, że to, co w dzisiejszym świecie czasem nas dzieli, może również łączyć. Polsko-Koreański Festiwal Wymiany Kulturowej był pięknym i radosnym świętem, a również bardzo serdecznym spotkaniem przedstawicieli dwóch narodów. Znakomicie dopisała krakowska publiczność, a jej żywiołowe reakcje i gromkie oklaski były dowodem, że świetnie się bawiła. Faktycznie: ogromna energia wykonawców, szybkie zmiany, kolejne układy choreograficzne i muzyczne prezentowany w znakomitym rytmie świadczyły o niezwykle starannym przygotowaniu się młodych artystów. Bardzo dziękujemy organizatorom. I zapraszamy w przyszłości do Krakowa.

PROGRAM FESTIWALU

Zobacz zdjęcia z wydarzenia w OTOFOTOKronice Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Autor: Agata Mierzyńska
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-07-04
Data aktualizacji: 2016-07-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź