Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nauczyciele z Tyrolu dyskutowali w Krakowie o szkolnictwie zawodowym

Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Cięciak oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys byli gospodarzami spotkania z 20-osobową grupą dyrektorów i nauczycieli szkół zawodowych z Tyrolu (Austria) i Południowego Tyrolu (Włochy), odwiedzających Kraków w ramach wizyty studyjnej. Spotkanie odbyło się w krakowskim magistracie w czwartek, 27 sierpnia 2015 r.

Szkolnictwo zawodowe zasługuje na to, aby przywrócić mu prestiż! Tak brzmi nie tylko jeden z priorytetów polskiego rządu, który ogłosił rok 2015 „Rokiem szkolnictwa zawodowego". Jest to również jednogłośny wniosek ze spotkania w krakowskim magistracie, w którym - poza zagranicznymi gośćmi i przedstawicielami władz miasta i województwa - wzięli udział również dyrektorzy małopolskich i krakowskich szkół zawodowych: Jerzy Niedenthal, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im. T. Chałubińskiego w Myślenicach, Barbara Brewczyńska, Dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Krakowie (obie placówki od lat współpracują ze szkołą gastronomiczno-hotelarską Villa Blanka, mieszczącą się w stolicy Tyrolu – Innsbrucku) oraz Bożena Mayer-Gawron, Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie.

Pierwsza część spotkania, której moderatorem był koordynator zagranicznej grupy Erich Wörister, poświęcona była dyskusji na temat „Europa Regionów – wizja przyszłości, czy też iluzja?". Następnie Dariusz Styrna, Dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego w Urzędzie Marszałkowskim wygłosił prezentację na temat szkolnictwa zawodowego w Małopolsce. Spotkanie zakończyło się dyskusją i wymianą konstruktywnych pomysłów.

Szkolnictwo zawodowe w Małopolsce interesowało gości z Austrii i Włoch w szczególności w kontekście dokształcania w zakładach pracy oraz wyspecjalizowanych instytucjach państwowych. W Tyrolu kształcenie w zawodach przemysłowych i ekonomicznych przebiega zgodnie z tzw. systemem dualnym, zgodnie z którym kształcenie praktyczne odbywa się w zakładach pracy, natomiast kształcenie teoretyczne (i również praktyczne – tzw. kształcenie ogólne) - w szkołach zawodowych. Ponadto szkolenie zawodowe odbywa się także w średnich i wyższych szkołach zawodowych. Programy nauczania są dopasowane do poszczególnych zawodów. Po ukończeniu zasadniczej i średniej szkoły zawodowej i zaliczeniu dodatkowych zajęć uczniowie mają możliwość zdania matury. Głównym celem zasadniczych i średnich szkół zawodowych jest oferowanie uczniom możliwości uzyskania państwowych uprawnień do wykonywania zawodu. W Tyrolu Południowym, który położony jest we Włoszech (przed I wojną światową należał do Austrii), powyższe przepisy obowiązują z pewnymi modyfikacjami, związanymi z włoskim prawodawstwem. Regiony Tyrol (Austria), Południowy Tyrol (Włochy) i Trentino tworzą wspólnie jeden euroregion.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA NA OTOFOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2015-08-27
Data aktualizacji: 2015-11-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź