Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Demokracja to my!” – II Międzynarodowa Konferencja o Demokracji w Lipsku

Stabilność i ciągłość demokracji może być zagwarantowana tylko wtedy, kiedy młodzi ludzie będą ją aktywnie kształtować i wspierać. Zasadność tego stwierdzenia nabiera szczególnego znaczenia w Lipsku – mieście będącym kolebką „Pokojowej rewolucji” 1989 roku i organizatorem Międzynarodowej Konferencji o Demokracji, która w bieżącym roku odbyła się pod hasłem „Demokracja to my! Młodzież i polityka w dialogu”.

Na wystosowane przez Burmistrza Lipska ds. Kultury Michaela Fabera zaproszenie do udziału w konferencji objętej patronatem Przewodniczącego Bundestagu prof. dra Norberta Lammerta, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Magdalena Sroka wytypowała pięcioosobową delegację, złożoną z uczniów krakowskich liceów i szkół wyższych. Od 12 do 14 października Joanna Żurek (UE), Martyna Weryńska (UE, UJ), Jakub Bielamowicz (UJ), Marta Kania i Karolina Wójtowicz (VIII LO) mieli możliwość skonfrontować swoje przekonania na temat demokracji z poglądami przedstawicieli Europejskiego Parlamentu Młodzieży oraz rówieśników przybyłych z Europy Środkowej i Południowowschodniej, miast partnerskich Lipska, a także niemieckich krajów związkowych.

Już pierwszego dnia, podczas powitania uczestników, organizatorzy przedsięwzięcia w osobach Burmistrza Michaela Fabera, byłego Burmistrza Georga Girardeta oraz prof. Thomasa Fabiana ze Stowarzyszenia „MitOst e.V.”, przedstawili klarowne, a jednocześnie stwarzające szereg możliwości do efektywnego działania zasady obowiązujące podczas konferencji. Sprowadzały się one do kilku pomysłowych haseł: „obowiązuje postawa osy (dla aktywnych uczestników dyskusji) bądź motyla (dla tych, którzy chcą pozostać jedynie słuchaczami)”, „każdy jest właściwą osobą na właściwym miejscu” (gdy komuś nie odpowiada omawiany temat, bądź ma odmienne od reszty uczestników zdanie, należy o tym śmiało komunikować), „prawo dwóch stóp” (żaden uczestnik warsztatów plenerowych nie jest „ostatecznie” przypisany do danego tematu i zawsze może zmienić grupę dyskusyjną), „kiedy temat jest skończony – jest skończony” (gdy dany temat wyczerpał się w dyskusji, nie należy do niego wracać czy komentować).

   Lipsk_demokracja_2

W czwartek (13 października) odbyła się najważniejsza część konferencji: „open space”, czyli dyskusja najtrudniejszych tematów prowadzona przez uczestników w „otwartej przestrzeni” – atmosferze tolerancji i wzajemnego zrozumienia – jednogłośnie uznana przez krakowską młodzież za „rewelacyjną metodę komunikacji, ale i integracji międzypersonalnej” (K. Wójtowicz). Przedstawiciele naszego miasta wzięli udział w debacie nt. „Demokracja jako najlepszy ustrój państwa”. Z kolei w piątek (14 października) uczestniczyli w dyskusji na temat „Lipskiego Manifestu Demokratycznego” oraz ceremonii wręczenia nagród „Saxon Art Award of democracy and tolerance”, z udziałem minister Sabine von Schorlemer.   

Jestem pod głębokim wrażeniem poziomu konwersacji pod względem wiedzy merytorycznej, jak i kultury osobistej uczestników” – wspomina swój udział w Konferencji Joanna Żurek. „Wszyscy uczestnicy Konferencji okazali się być otwarci na dialog i zrozumienie innych kultur, co uważam za jeden z sukcesów tego przedsięwzięcia” – dodaje Martyna Weryńska. „Poznaliśmy mnóstwo ciekawych i otwartych do dyskusji ludzi. Nikt nie bał się odważnie wyrażać swojego zdania, czy też komentować czyjeś. Było to naprawdę godne podziwu”  - napisała w swoim podsumowaniu Karolina Wójtowicz.

Atmosfera intelektualnego fermentu i wspomnienia towarzyszących przedsięwzięciu imprez integracyjnych, z pewnością na długo pozostaną w pamięci krakowskiej młodzieży, która już teraz pyta: kiedy podobną konferencje uda się zorganizować w naszym mieście?

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2011-11-02
Data aktualizacji: 2011-11-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź