Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

IV Kongres Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie

Nowoczesne nauczanie tradycji ojczystych – Sybiracy i młodzież - to temat przewodni IV Kongresu Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie, który rozpocznie się jutro, 4 września, w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Kongres potrwa do niedzieli, 7 września.

Wydarzenie zostanie zainaugurowane 4 września o godz. 10.00 w dużej auli PAU (ul. Sławkowska 17). Kongres jest organizowany przez Polską Akademię Umiejętności we współpracy z Krakowskim Oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska", Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kongresem Oświaty Polonijnej, Muzeum Narodowym w Krakowie, przy wsparciu merytorycznym Związku Sybiraków. Projekt jest współfinansowany z środków otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP a także Gminy miejskiej Kraków.

Pierwszy Kongres odbył się we wrześniu 2005 r. Dał on okazję do sformułowania diagnozy stanu nauki polskiej na obczyźnie. We wrześniu 2008 r. odbył się II Kongres Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie. Jego głównym celem była analiza ówczesnej migracji Polaków do krajów zachodnich. Tematem III Kongresu, we wrześniu 2011 r., była „Młodzież polska na obczyźnie - zadania edukacyjne". Obecny, IV Kongres będzie miał dwa tematy. Pierwszym będzie kontynuacja badań nad edukacją młodzieży polskiej na obczyźnie, drugim –  losy Polaków zesłanych na Syberię w XIX i XX w. oraz prace naukowe im poświęcone.

W imieniu Prezydenta Jacka Majchrowskiego, który zasiada w Komitecie Honorowym Kongresu, w inauguracji przedsięwzięcia weźmie udział Anna Okońska-Walkowicz, Pełnomocnik Prezydenta ds. Polityki Społecznej. Przewidziany jest udział m.in. przedstawicieli MSZ, MEN oraz Urzędu ds. Kombatantów. Uczestników Konferencji powita Prezes PAU Prof. Andrzej Białas.

Gościem Honorowym Kongresu jest Ambasador Meksykańskich Stanów Zjednoczonych J.E. Ricardo Villanueva Hallal, który o godz. 12.30 (po wykładach programowych Ks. Prof. Michała Hellera oraz Prof. Henryka Samsonowicza) dokona otwarcia dokumentalnej wystawy fotograficznej „Z sowieckich łagrów do Meksyku. Odyseja polskich uchodźców z Santa Rosa". Ambasador miał już okazję spotkać się Prezydentem Miasta Krakowa w lipcu 2013 r.

W piątek, 5 września w krakowskim magistracie odbędzie się spotkanie z uczestnikami Kongresu poprzedzone koncertem kameralnym kwartetu smyczkowego „Alla Breve".

Więcej o Kongresie: http://kptnno.krakow.pl/program/program-ramowy

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-09-03
Data aktualizacji: 2014-09-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź