Aktualności

Uczczenie 25. rocznicy śmierci generała Stanisława Maczka

11 grudnia przypada 25. rocznica śmierci generała broni Stanisława Maczka. Ten legendarny dowódca zajmuje szczególne miejsce nie tylko w historii Polski, Krakowa i Małopolski, ale także Królestwa Niderlandów.  

Odznaka Honoris Gratia dla zasłużonego Polonusa

We wtorek, 22 października 2019 r. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przyjął na spotkaniu gabinetowym Andrzeja Balcerzaka, zasłużonego działacza polonijnego, wręczając mu odznakę Honoris Gratia przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.    

Szopka frankfurcko-krakowska

W ramach partnerstwa miast Frankfurtu i Krakowa w dniach 30 września – 3 października 2019 r. odbyły się warsztaty szopkarskie dla uczniów szkół podstawowych z obydwu miast. Pod pilnym okiem znanego krakowskiego szopkarza pana Andrzeja Malika grupa 20 uczniów w wieku 9-13 lat z dużym zaangażowaniem i twórczą pasją budowała wspólną szopkę krakowsko-frankfurcką.

Potomkowie Ułanów Nadwiślańskich w Krakowie

30 sierpnia 2019 r. w Urzędzie Miasta gościli mieszkający w ukraińskich miastach Równe, Ostróg i Dubno, potomkowie żołnierzy – 21. Pułku Ułanów Nadwiślańskich, pochodzących w większości z Ziemi Krakowskiej, Suchej Beskidzkiej, Żywca i okolic.

Argentyńska młodzież polonijna odwiedza Kraków

W środę, 24 lipca krakowski magistrat odwiedziła grupa młodzieży argentyńskiej pochodzenia polskiego. Gości w urzędzie miasta powitała Pełnomocnik Prezydenta ds. Rodziny Marzena Paszkot. Przed popołudniowym spotkaniem w magistracie grupa zwiedzała zabytkowe centrum stolicy Małopolski oraz oddział Rynek Podziemny Muzeum Krakowa.

Jubileuszowa wielkanocna wizyta Polonii w Krakowie

W środę , 24 kwietnia br. w krakowskim magistracie odbyło się uroczyste spotkanie w ramach krakowskiej części jubileuszowej, 20. edycji projektu „Wielkanoc w Polsce”. Uczestników projektu, przedstawicieli Polonii z Rosji, Kazachstanu, Mołdawii, Ukrainy oraz z Brazylii w imieniu Prezydenta Krakowa powitała Marzena Paszkot, Pełnomocnik Prezydenta ds. Rodziny.

Gruzińska Polonia dla Niepodległej

18 listopada 2018 w Bibliotece Narodowej Parlamentu Gruzji w Tbilisi odbył się koncert galowy „Gruzińska Polonia dla Niepodległej” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Twórczy Aktywni Kreatywni TAK!” z Krakowa w ścisłej współpracy z organizacjami polonijnymi z Tbilisi - Związkiem „Polonia” i Szkołą Polską.

Polacy ze Lwowa już po raz dwudziesty w Krakowie

W piątek, 24 sierpnia 2018 r., Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa Marzena Paszkot powitała w krakowskim magistracie 40-osobową grupę członków organizacji polonijnej „Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej”, którzy już po raz dwudziesty odwiedzili nasze miasto.

Akcja Podarujmy Lato Dzieciom ze Wschodu 2018

Jak każdego roku, tradycyjnie już Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży ze Wschodu. W czwartek, 5 lipca, w Sali Obrad RMK odbyło się uroczyste powitanie dzieci w Krakowie. W tym roku już po raz dziewiętnasty Kraków gości 130 młodych Polaków i ich opiekunów z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Bukowiny Rumuńskiej.

Zjazd oświaty polonijnej w Krakowie

W piątek, 29 czerwca do Krakowa przyjechali przedstawiciele oświatowych środowisk polonijnych i polskich działających za granicą, by wziąć udział w czterodniowym, III Zjeździe Kongresu Oświaty Polonijnej. Zjazd otworzyła zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Król. W krakowskim magistracie z uczestnikami Konferencji spotkał się prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie