Prezentacje kulturalne Krakowa za granicą

Niecodzienny Kraków we Frankfurcie nad Menem

W ramach kolejnej odsłony obchodzonego w tym roku jubileuszu 25-lecia partnerstwa Krakowa i Frankfurtu, w mieście nad Menem prezentowana jest wystawa „Codzienne spojrzenia na niecodzienne piękno Krakowa” autorstwa krakowskiego fotografa Wiesława Majki. Wystawa, którą mieszkańcy Frankfurtu mogą oglądać w gmachu głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej, została zainaugurowana 7 listopada i potrwa do 26 listopada.

Krakowski Weekend Literacki we Lwowie

W sobotę, 1 października 2016 r., poeci i artyści związani z naszym miastem zaprosili mieszkańców partnerskiego Lwowa w literacką podróż po Krakowie. Krakowski Weekend Literacki we Lwowie stał się kolejną odsłoną wielowątkowej współpracy miast, które łączy m.in. tytuł Miasta Literatury UNESCO.

Obchody jubileuszowe w Norymberdze

Wyjątkowe instytucje, to wyjątkowy jubileusz. Inauguracja niemieckiej odsłony obchodów 20-lecia Domu Krakowskiego i Norymberskiego w dniach 8-9 lipca 2016 r. była okazją do wizyty w Norymberdze oficjalnej delegacji naszego miasta na czele z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim i Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem.

Krakau-Frankfurt Jazz Unit - krakowscy muzycy we Frankfurcie nad Menem

Koncert „Krakau-Frankfurt Jazz Unit” z udziałem wybitnych muzyków jazzowych z Krakowa odbył się w czwartek 30 czerwca 2016 r. o godz. 19.30 na estradzie frankfurckiego Ogrodu Palmowego. Został on zorganizowany w ramach obchodów 25-lecia partnerstwa Krakowa i Frankfurtu nad Menem dzięki wsparciu finansowemu urzędów obu miast.

Z Wersalu do Krakowa, czyli triumf Capelli Cracoviensis

W ramach cyklu Opera Rara, po styczniowej prezentacji opery Hassego, przyszła kolej na wyczekiwaną w Polsce premierę „Adriano in Siria” Giovanniego Battisty Pergolesiego. A wyczekiwaną z wielu powodów – jednym z nich było grudniowe, triumfalne wykonanie dzieła Pergolesiego w słynnej Operze Królewskiej w Wersalu. Wzięli w nim udział: kierowana przez Jana Tomasza Adamusa Capella Cracoviensis oraz wybitni soliści, wśród nich czołowy argentyński kontratenor Franco Fagioli, włoska mezzosopranistka Romina Basso oraz hiszpański tenor Juan Sancho.

Kolędowanie przy krakowskiej szopce w Edynburgu

4 i 5 grudnia 2015 r. upłynęły w Edynburgu pod znakiem Krakowa! W tych dniach w stolicy Szkocji wystąpili krakowscy kolędnicy, a w czasie specjalnych warsztatów mistrzowie z naszego miasta dzielili się z najmłodszymi tajnikami powstawania krakowskiej szopki.

Krakowianie w Solurze. Szwajcarska odsłona jubileuszu 25-lecia współpracy miast

Wspólny koncert zespołów KROKE i Dülü Dubach & Supersiech w Fabryce Kultury Kofmehl oraz spotkania oficjalnej delegacji miasta Krakowa z przedstawicielami władz Solury w dniach 16-18 września br. złożyły się na program solurskich obchodów jubileuszu 25-lecia współpracy miast.

KROKE na IV Festiwalu Partnerstwa we Lwowie

Tradycyjnie w pierwszych dniach września we Lwowie odbył się Polsko-Ukraiński „Festiwal Partnerstwa". Wydarzenie, którego celem jest prezentacja partnerskich polskich miast i województw Lwowa i Obwodu Lwowskiego, zostało zorganizowane z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie już po raz czwarty. Podczas tegorocznej edycji nie zabrakło oczywiście krakowskiego akcentu.

Mit Galicji w Wiedniu

Po ekspozycji w Krakowie, przygotowana we współpracy MCK i Wien Museum wystawa „Mit Galicji" przeniosła się do stolicy Austrii. Z okazji otwarcia wystawy 25 marca 2015 r. Wiedeń odwiedziła Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji.

Kraków i Wrocław na Salon du livre de Paris

Od 19 do 23 marca 2015 r. odbywały się największe francuskie Targi Książki w Paryżu. Odwiedziło je w tym roku ponad 200 tysięcy uczestników. Kraków i Wrocław w roli gości honorowych zaprezentowały się na stoisku o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Była to największa od lat prezentacja kultury polskiej za granicą.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie