Prezentacje kulturalne Krakowa za granicą

Wystawa „Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design” otwarta w Trondheim

6 kwietnia 2017 r. wystawa „Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design” została otwarta w Państwowym Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Trondheim (Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum).

Bunkier Sztuki na festiwalu w Teheranie

Galeria Bunkier Sztuki w najbliższych dniach weźmie udział w międzynarodowym festiwalu Limited Access w Teheranie, który potrwa od 7 do 12 kwietnia. Gościem festiwalu będzie Magdalena Ziółkowska, Dyrektorka Galerii, która opowie i zaprezentuje prace wideo artystów którzy wzięli udział w projekcie „Sejsmograf", zorganizowanym w 2016 roku przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, BWA Sokół w Nowym Sączu i BWA Tarnów.

Wystawa prac z kolekcji MOCAK-u w Rzymie

6 grudnia 2016 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zainaugurował wystawę prac z kolekcji MOCAK-u w Narodowym Muzeum Sztuki XXI-ego wieku w Rzymie MAXXI Museo. Prezentowana na przełomie 2016 i 2017 roku, będzie to pierwsza tak duża (ponad 50 obrazów, fotografii, prac wideo i obiektów) i tak wszechstronna wystawa dzieł z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK we Włoszech.

Niecodzienny Kraków we Frankfurcie nad Menem

W ramach kolejnej odsłony obchodzonego w tym roku jubileuszu 25-lecia partnerstwa Krakowa i Frankfurtu, w mieście nad Menem prezentowana jest wystawa „Codzienne spojrzenia na niecodzienne piękno Krakowa” autorstwa krakowskiego fotografa Wiesława Majki. Wystawa, którą mieszkańcy Frankfurtu mogą oglądać w gmachu głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej, została zainaugurowana 7 listopada i potrwa do 26 listopada.

Krakowski Weekend Literacki we Lwowie

W sobotę, 1 października 2016 r., poeci i artyści związani z naszym miastem zaprosili mieszkańców partnerskiego Lwowa w literacką podróż po Krakowie. Krakowski Weekend Literacki we Lwowie stał się kolejną odsłoną wielowątkowej współpracy miast, które łączy m.in. tytuł Miasta Literatury UNESCO.

Obchody jubileuszowe w Norymberdze

Wyjątkowe instytucje, to wyjątkowy jubileusz. Inauguracja niemieckiej odsłony obchodów 20-lecia Domu Krakowskiego i Norymberskiego w dniach 8-9 lipca 2016 r. była okazją do wizyty w Norymberdze oficjalnej delegacji naszego miasta na czele z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim i Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem.

Krakau-Frankfurt Jazz Unit - krakowscy muzycy we Frankfurcie nad Menem

Koncert „Krakau-Frankfurt Jazz Unit” z udziałem wybitnych muzyków jazzowych z Krakowa odbył się w czwartek 30 czerwca 2016 r. o godz. 19.30 na estradzie frankfurckiego Ogrodu Palmowego. Został on zorganizowany w ramach obchodów 25-lecia partnerstwa Krakowa i Frankfurtu nad Menem dzięki wsparciu finansowemu urzędów obu miast.

Z Wersalu do Krakowa, czyli triumf Capelli Cracoviensis

W ramach cyklu Opera Rara, po styczniowej prezentacji opery Hassego, przyszła kolej na wyczekiwaną w Polsce premierę „Adriano in Siria” Giovanniego Battisty Pergolesiego. A wyczekiwaną z wielu powodów – jednym z nich było grudniowe, triumfalne wykonanie dzieła Pergolesiego w słynnej Operze Królewskiej w Wersalu. Wzięli w nim udział: kierowana przez Jana Tomasza Adamusa Capella Cracoviensis oraz wybitni soliści, wśród nich czołowy argentyński kontratenor Franco Fagioli, włoska mezzosopranistka Romina Basso oraz hiszpański tenor Juan Sancho.

Kolędowanie przy krakowskiej szopce w Edynburgu

4 i 5 grudnia 2015 r. upłynęły w Edynburgu pod znakiem Krakowa! W tych dniach w stolicy Szkocji wystąpili krakowscy kolędnicy, a w czasie specjalnych warsztatów mistrzowie z naszego miasta dzielili się z najmłodszymi tajnikami powstawania krakowskiej szopki.

Krakowianie w Solurze. Szwajcarska odsłona jubileuszu 25-lecia współpracy miast

Wspólny koncert zespołów KROKE i Dülü Dubach & Supersiech w Fabryce Kultury Kofmehl oraz spotkania oficjalnej delegacji miasta Krakowa z przedstawicielami władz Solury w dniach 16-18 września br. złożyły się na program solurskich obchodów jubileuszu 25-lecia współpracy miast.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie