Prezentacje miast zagranicznych w Krakowie

600. rocznica śmierci królowej Anny Cylejskiej

Przypadającą w tym roku 600. rocznicę śmierci Anny, drugiej żony Władysława Jagiełły i królowej Polski w latach 1403-1416, postanowiło uczcić jej rodzinne miasto Celje (Słowenia). Uroczystości odbyły się 20 maja 2016 r. w Krakowie, gdyż właśnie tutaj, w katedrze wawelskiej, królowa Anna została pochowana.

O koronowanych głowach z Ambasadorem Słowenii

W środę, 9 marca 2016 r., wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu złożył Ambasador Słowenii w Polsce Robert Krmelj. Główną bohaterką spotkania została jednak pewna mało znana królowa.

Ukraiński bohater. Nowe wystawy w MCK

Od 24 lutego do 3 kwietnia 2016 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) oglądać można dwie wystawy poświęcone Ukrainie: wystawę malarstwa Wołodymyra Kostyrko i Jewhena Rawskiego pt. „Ukraina. Czekając na bohatera” oraz wystawę fotograficzną „Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka”. Otwarcie wystaw z udziałem artystów odbyło się 23 lutego.

400 lat peruwiańskiej „Nowej Kroniki i Dobrego Rządu”. Wyjątkowa wystawa na Rajskiej

Instytut Kultury Latynoamerykańskiej, Ambasada Peru w Polsce oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na wystawę „400 lat ilustrowanej kroniki peruwiańskiej autorstwa Felipe Guamán Poma de Ayala”. Wystawę można będzie oglądać do 30 marca 2016 r. w budynku biblioteki przy ul. Rajskiej 1. 

O sukcesach i planach polsko-węgierskiej współpracy w Krakowie

Inicjatywy na rzecz zacieśniania bilateralnych kontaktów Polski i Węgier należą do priorytetów działalności otwartego w ubiegłym roku Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie. Na ich brak z pewnością nie musimy narzekać! 23 października Prezydent Jacek Majchrowski wziął udział w obchodach Święta Narodowego Węgier, zaś 26 października spotkał się oficjalnie z Sekretarzem Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, dr Csabą Balogh.

Dni Austrii w Krakowie

Od 23 października do 3 listopada 2015 r. w Krakowie odbywają się Dni Austrii, czyli spotkania z austriacką literaturą, muzyką, sztuką, fotografią i filmem. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wziął udział w uroczystym koncercie „Gwiazdy z Sinfoniettą", który odbył się 26 października - w dniu Święta Narodowego Austrii - w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Wiceminister Kultury Litwy z wizytą w Krakowie

Największa w dotychczasowej historii prezentacja kultury litewskiej w Polsce – „Litwa w Krakowie. Sezon kultury 2015" – rozpoczęła się w połowie października i potrwa do końca stycznia 2016 r. Wydarzenie to było okazją do odwiedzenia naszego miasta przez Wiceministra Kultury Republiki Litewskiej Romasa Jarockisa. W piątek, 23 października 2015 r., złożył on oficjalną wizytę Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu.

Zabytki, promocja i… Galileusz. 30 lat współpracy z Florencją

Odsłonięcie marmurowego popiersia Galileusza ufundowanego przez Fundację Romualdo Del Bianco w Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz koncert florenckiego tria flecistek „Chicas de David" uświetniły obchody jubileuszu 30-lecia współpracy Krakowa i Florencji. Z tej okazji w dniach 9-10 października 2015 r. nasze miasto odwiedziła delegacja włoskiego miasta partnerskiego na czele z Zastępcą Prezydenta Florencji ds. Kultury Nicolettą Mantovani oraz Prezesem Fundacji Romualdo Del Bianco - Paolo Del Bianco.

Litwa w Krakowie. Sezon kultury 2015

Najpiękniejsze przykłady wzajemnego oddziaływania kultury polskiej i litewskiej ukazujące zarazem specyfikę i odmienność tej ostatniej będą prezentowane w naszym mieście w ramach projektu „Litwa w Krakowie". Największa prezentacja kultury litewskiej w Polsce potrwa do końca stycznia 2016 r., a inaugurująca ją wystawa prac Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa jest dostępna dla zwiedzających od 16 października.

Cykl Biblijny z Trondheim w Muzeum Archidiecezjalnym

Od 2 lipca do 30 sierpnia 2015 r. w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie (ul. Kanonicza 19-21) prezentowana jest wystawa Cykl Biblijny norweskiego malarza Håkona Gullvåga. Projekt jest realizowany przez Muzeum Archidiecezjalne, Urząd Miasta Krakowa oraz Ambasadę Królestwa Norwegii w ramach współpracy partnerskiej Krakowa i Trondheim, skąd pochodzi artysta.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie