górne tło

Naukowcy podpisali „Krakowską deklarację o jodzie”

Jod jest krytycznym mikroelementem dla rozwoju mózgu u dzieci. Naukowcy obawiają się, że nawet 50 proc. wszystkich noworodków w Europie nie osiągnie pełni swoich funkcji poznawczych z powodu niedoboru jodu. W środę, 18 kwietnia, prezentując na Uniwersytecie Jagiellońskim „Krakowską deklarację o jodzie”, naukowcy biorący udział w projekcie „EUthyroid” finansowanym przez Unię Europejską, wspierani przez kilka współpracujących organizacji, zaapelowali do europejskich decydentów o wspieranie działań mających na celu wyeliminowanie niedoboru jodu.

Jod jest niezbędnym mikroelementem dostarczanym do naszego organizmu z płynami oraz z pożywieniem. Jest on konieczny do produkcji hormonów tarczycy, które są ważnym regulatorem metabolizmu, wzrostu i rozwoju naszego organizmu. W okresie ciąży znacznie wzrasta zapotrzebowanie na jod, którego ilość spożywana w codziennej diecie kobiety często staje się niewystarczająca.

Nawet niewielki niedobór jodu naraża jej dzieci na ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych i obniżenia ilorazu inteligencji. Większość matek nie jest jednak świadoma konsekwencji niskiego spożycia jodu na rozwój ich dzieci. Eksperci twierdzą obecnie, że w wielu krajach europejskich z dobrowolnymi programami profilaktyki jodowej, aż do 50 proc. wszystkich noworodków narażonych jest na niewielki niedobór jodu, a zatem na ryzyko ograniczenia ich potencjału poznawczego. Nawet niewielkie obniżenie IQ poszczególnych osób ma negatywny wpływ na osiągane wyniki w nauce i uniemożliwia wykorzystanie ich pełnego potencjału. Obniżenie IQ na poziomie populacji przekłada się na wyniki ekonomiczne całych krajów.

Negatywne skutki niedoboru jodu są zróżnicowane, znacznie też obciążają publiczne systemy opieki zdrowotnej. Chociaż fakty te są dobrze udokumentowane, programy zapobiegające zaburzeniom z niedoboru jodu (ang. iodine deficiency disorders - IDD) cieszą się w Europie zaskakująco małym zainteresowaniem decydentów, liderów opinii i obywateli.

Co ważne, niedoborowi jodu można zapobiegać w sposób ekonomicznie opłacalny, wzbogacając w jod produkty spożywcze. Od wielu lat WHO apeluje o regularne monitorowanie stopnia zaopatrzenia populacji w jod jako ważnego kroku w kierunku wyeliminowania niedoboru jodu w Europie, ale tylko osiem krajów w UE stosuje się do tego zalecenia stanowiącego niewielki, ale jak ważny krok w kierunku walki z niedoborem jodu.

W środę, 18 kwietnia, w czasie konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim europejscy naukowcy z 27 krajów zaprezentowali wyniki projektu „EUthyroid” - badania nad zaburzeniami z niedoboru jodu (IDD) prowadzonego w ramach programu badawczo-innowacyjnego UE „Horyzont 2020”. Uczestnicy projektu są coraz bardziej zaniepokojeni zmniejszającym się zaangażowaniem decydentów w rozwiązywanie problemu niedoboru jodu w Europie. W związku z tym zainicjowali wielokierunkowe działania, apelując do polityków/władz, urzędników ds. zdrowia publicznego i naukowców o zapewnienie wdrożenia skutecznych strategii zapobiegania IDD w całej Europie.

W „Krakowskiej deklaracji o jodzie” eksperci łączą siły w celu wyeliminowania niedoboru jodu w Europie, domagając się:

Sygnatariusze „Krakowskiej deklaracji o jodzie” proszą o wsparcie wszystkich zainteresowanych w całej Europie i poza nią. Poparcie deklaracji jest krokiem w kierunku połączenia środków i wiedzy fachowej w celu wyeliminowania niedoboru jodu.

Poparcie:

W projekcie „EUthyroid” uczestniczy 31 partnerów z 27 krajów, dysponuje on budżetem w wysokości 3 milionów euro. Projekt ten w sposób istotny przyczyni się do przeanalizowania aktualnego stanu wiedzy na temat środków zapobiegania niedoborowi jodu w Europie. Projekt badawczy „EUthyroid - W kierunku eliminacji niedoboru jodu i zapobiegania chorobom tarczycy w Europie” był jedną z zaledwie 67 zaakceptowanych propozycji badawczych, spośród prawie 2200 zgłoszonych w pierwszym zaproszeniu do nowego programu ramowego Komisji Europejskiej: Horizon2020.

Więcej o projekcie „EUthyroid” na stronie internetowej euthyroid.eu.

Światowa Sieć Jodowa (IGN) składa się z ponad 100 regionalnych i krajowych koordynatorów oraz agencji partnerskich na całym świecie zaangażowanych w zwalczanie niedoboru jodu. IGN ściśle współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), a także wspiera sektory: publiczny, prywatny, akademicki i obywatelski w opracowywaniu i wdrażaniu ogólnoświatowych i krajowych programów zapobiegania chorobom tarczycy.

Więcej o Światowej Sieci Jodowej na stronie internetowej ign.org.

Zobacz także: