górne tło

Nowe uprawnienia straży miejskiej

Weszło w życie rozporządzenie, które daje możliwość straży miejskiej podejmowania interwencji wobec rowerzystów, osób kierujących hulajnogami elektrycznymi i urządzeniami transportu osobistego. Strażnicy miejscy mogą karać mandatami m.in. za jazdę po chodniku z nadmierną prędkością.

Nowe uprawnienia strażnicy miejscy i gminni zyskali na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 30 lipca. Jeśli strażnik miejski stwierdzi złamanie przepisów, może ukarać poruszającego się hulajnogą mandatem. Może być to kara w wysokości nawet 500 złotych.

Nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym”

20 maja weszła w życie nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, porządkująca ruch hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch.

Wprowadzone ustawą kategorie urządzeń mają kluczowe znaczenie dla odpowiedniego sposobu poruszania się nimi po drodze. Nowe przepisy regulują też zasady pierwszeństwa pomiędzy samochodami i innymi uczestnikami ruchu, których istnienie prawo drogowe dotąd ignorowało. Wprowadzone przepisy nie przewidują dodatkowego oznakowania na ścieżkach rowerowych.

 

Miasto już wcześniej porozumiało się z operatorami hulajnóg elektrycznych, funkcjonującymi w Krakowie. W porozumieniu zapisano, że na terenie ścisłego centrum miasta, w tym m.in. Plant i ważniejszych ciągów pieszych, operatorzy zobowiązują się do systemowego ograniczenia maksymalnej prędkości do 18 km/h w celu poprawy bezpieczeństwa kierującego, jak i innych uczestników ruchu. Użytkownicy zobowiązani są do pozostawiania hulajnóg w wyznaczonych do tego punktach mobilności. Obecnie jest ich w Krakowie 260.

Urządzenie wspomagające ruch:

Urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, który jest przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzany siłą mięśni (wrotki, rolki, deskorolki, hulajnogi i inne urządzenia lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, napędzane siłą mięśni osoby poruszającej się tym urządzeniem).

Gdzie:

Kto:

Nie ma ograniczeń.

Czego nie wolno:

Poruszać się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku; ciągnąć pojazd lub ładunek; czepiać się pojazdów; poruszać się tyłem.

Hulajnoga elektryczna:

Gdzie:

Czego nie wolno:

Jeździć w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; jeździć po jezdni obok innego uczestnika ruchu; Jeździć bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach; ciągnąć lub holować innego pojazdu; przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku; czepiać się pojazdów.

Urządzenie transportu osobistego:

Pojazd napędzany elektrycznie z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe (e-deskorolki, monocykle czy seegwaye).

Gdzie:

Czego nie wolno:

Jeździć w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; Ciągnąć lub holować innego pojazdu; przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku; czepiać się pojazdów.

Uwaga!

Bezpieczny ruch drogowy – praktyczne porady [BROSZURA PDF]