Klimatyczny Kwartał to projekt łączący urbanistykę, planowanie przestrzenne i mobilność – ruch pieszy, rowerowy, transport zbiorowy i samochodowy. Kwartał obejmuje teren Kazimierza oraz część Grzegórzek, ograniczoną ulicami Dietla, Grzegórzecką, aleją Daszyńskiego i Wisłą. Działania te mają przynieść, między innymi, poprawę warunków przemieszczania się, tak, aby każdy z użytkowników mógł realizować własne potrzeby.
W projekcie wykorzystano koncepcję „miasta 15-minutowego”. To idea zakładająca kształtowanie przestrzeni w taki sposób, aby umożliwiała ona realizowanie potrzeb życiowych w okolicy miejsca zamieszkania, a więc zapewniała dostęp do usług oraz przystanków transportu zbiorowego, infrastruktury pieszej i rowerowej. Wybrane dzielnice (Kazimierz i Grzegórzki) zostały ocenione pod kątem wyposażenia w usługi, obsługę komunikacją miejską oraz możliwości dostępu do nich. Na podstawie tej analizy powstały rekomendacje dalszych działań, m.in. mających poprawić ruch pieszych.
Proces wcielania w życie projektu został poprzedzony konsultacjami społecznymi. Wspólnie z mieszkańcami, przedsiębiorcami, a także osobami korzystającymi na co dzień z tej przestrzeni, wypracowany został wielopłaszczyznowy kierunek rozwoju tej części miasta, tak, aby zachowała ona swój specyficzny klimat i historię, a jednocześnie zachęcała do pozostania lub zamieszkania i funkcjonowania w tym rejonie.
Nie wolno zapominać, że głównym celem działań realizowanych w ramach Klimatycznego Kwartału jest redukcja emisji gazów cieplarnianych.
Projekt ma również na celu skoordynowanie działań wszystkich wydziałów i jednostek miejskich, które wpływają na zarządzanie przestrzeniami publicznymi i mobilnością. Wspólna perspektywa pozwoli lepiej zaplanować działania. Przy pracach nad projektem uwzględnione więc zostały dotychczasowe ustalenia z mieszkańcami, w tym m.in. wyniki konsultacji dla ul. Starowiślnej i pl. Nowego oraz inne projekty. W trakcie sporządzania dokumentu rozwiązania były dyskutowane na radach technicznych i podczas konsultacji międzywydziałowych. Opracowany został także plan działań (masterplan), obejmujący inwestycje związane ze zmianą zagospodarowania dróg i placów, organizacją ruchu i parkowania czy wprowadzaniem zieleni.