górne tło

Mniej pustostanów, więcej mieszkań dla krakowian

Więcej nowych mieszkań, remonty jak największej liczby pustostanów to główne elementy w polityce mieszkaniowej Krakowa. Rok 2021 pokazał, że działania miasta w zakresie samorządowego mieszkalnictwa i innych spraw nieruchomościowych przynoszą efekty.

Działania mieszkaniowe w 2021 r. w liczbach

Mimo pandemii poprawione zostały wskaźniki ściągalności zaległości czynszowych. Nastąpił również spadek zaległości z tytułu lokali użytkowych oraz znaczący spadek odszkodowań za niedostarczenie lokalu socjalnego: w 2018 r. to było 3,7 mln zł, a w 2021 r. 2,6 mln zł.

Szczegółowe dane dotyczące działań mieszkaniowych i innych nieruchomości są dostępne tutaj.

Jaki jest czas oczekiwania na lokal socjalny?

Średni czas oczekiwania na lokal socjalny, biorąc pod uwagę umowy najmu socjalnego lokalu, a nie umowy o mieszkanie komunalne, wyniósł w 2021 r.:

Czas oczekiwania jest różny i zależny m.in. od tego, czy eksmisja odbywała się z mieszkań prywatnych czy z należących do gminy oraz od liczby osób objętych danym wyrokiem. Najdłużej na realizację oczekują gospodarstwa 1- i 2-osobowe z uwagi na deficyt małych lokali gotowych do zamieszkania.

Realizacja wyroków dla rodzin wieloosobowych zajmujących lokale w budynkach prywatnych odbywa się na bieżąco. Długi czas oczekiwania związany jest również z koniecznością wskazania lokalu położonego na niskich kondygnacjach bądź w budynkach z windą w sprawach, gdzie w aktach znajdują się orzeczenia o niepełnosprawnościach lub zaświadczenia lekarskie, potwierdzające taką konieczność. W przypadku eksmisji z lokalu należącego do zasobu gminy, brane są pod uwagę względy racjonalności. To powoduje, że nie zawsze uzasadnione jest szybkie realizowanie wyroku, ponieważ wymaga to remontu – na koszt gminy – 2 lokali: wskazanego osobom eksmitowanym i opuszczanego przez nich. W wielu przypadkach osoby te zamieszkują przez wiele lat jako bezumowni użytkownicy lokalu, co wpływa na zwiększenie średniego czasu oczekiwania dla wszystkich wyroków eksmisyjnych.

Na mieszkanie oczekuje obecnie 349 rodzin, w tym:

Ponadto na mieszkanie czeka 285 rodzin objętych wyrokiem eksmisyjnym z prawem do lokalu socjalnego z zasobu gminnego. To odbywa się wewnątrz zasobów miasta i nie wymaga dodatkowych lokali.

Razem formalnie czekają na mieszkanie 634 rodziny, w tym 285 już mieszka w tych mieszkaniach i oczekuje przemieszczenia do dostępnych lokali mieszkalnych.

Ile wynosi czynsz za 1 m2?

Wysokość stawki czynszu jest uzależniona od kategorii lokalu. Wyodrębniono 18 takich kategorii.

Stawki czynszu kształtują się na wysokości od 4,90 zł/m² do 12,52 zł/m². Stawka za najem socjalny lokalu jest jednolita i wynosi 2,45 zł/m².


Czynsze są ustalane zgodnie z Zarządzeniem Nr 2864/2019 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 30 października 2019 r. w sprawie ustalania wysokości stawek czynszu w lokalach mieszkalnych, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków oraz w tymczasowych pomieszczeniach wchodzących w skład zasobu tymczasowych pomieszczeń gminy.