górne tło

Cel i intencje

Czym jest panel obywatelski?

Panel obywatelski jest formą demokracji deliberacyjnej. Jest to sposób podejmowania istotnych decyzji przez losowo wyłonioną grupę obywateli i obywatelek, której rolą jest rozstrzygnięcie danej sprawy, biorąc pod uwagę dobro wspólne. Grupa ta ma reprezentować ogólną populację miasta.

Krakowski Panel Transportowy poświęcony był zagadnieniom zrównoważonego transportu w mieście. W ramach panelu zostaly wypracowane odpowiedzi na pytanie: jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą wpływać na dalszy rozwój działań na rzecz zrównoważonego transportu?


Preambuła Krakowskiego Panelu Transportowego [PDF]

Przekazanie Prezydentowi Miasta Krakowa rekomendacji panelu obywatelskiego [PDF]

Raport z realizacji [PDF]


Zrównoważony transport jako temat debaty publicznej

Bez względu na to, czy jesteś kierowcą, czy korzystasz z komunikacji miejskiej, czy poruszasz się rowerem, czy pieszo – jako mieszkaniec lub mieszkanka dużej aglomeracji miejskiej uczestniczysz w ruchu i jesteś częścią rozległej sieci transportu.

Polityka transportowa miasta to nasza wspólna sprawa i wspólny problem. Kwestie takie, jak komfort poruszania się po mieście i dbałość o środowisko naturalne, dotyczą wszystkich mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Dołączenie do panelu daje szansę na rozmowę na istotne dla mieszkańców tematy.

Zrównoważony transport to m.in.:

Przebieg Krakowskiego Panelu Transportowego

Co chcemy osiągnąć poprzez przeprowadzenie panelu obywatelskiego?

Efekty Krakowskiego Panelu Transportowego

Podsumowanie konsultacji społecznych przed realizacją Krakowskiego Panelu Transportowego

W ramach konsultacji społecznych przed realizacją Krakowskiego Panelu Transportowego odbyły się 3 spotkania konsultacyjne:

W każdym spotkaniu poza osobami prowadzącymi (z ramienia Operatora) udział wzięli pracownicy reprezentujący Urząd Miasta Krakowa.

Jednocześnie w dniach 12.01 - 3.02.2023 na stronie krakow.pl został umieszczony otwarty formularz konsultacyjny, za pomocą którego wszystkie zainteresowane osoby mogły zgłaszać swoje uwagi. Spłynęło ich łącznie 222.

Celem konsultacji było doprecyzowanie zakresu tematycznego Panelu, poszukując szczegółowych zagadnień w ramach pytań Panelu, którymi warto zająć się podczas sesji edukacyjnych, a także identyfikacja głównych oczekiwań i wyzwań związanych z samą organizacją Panelu w Krakowie.

Struktura poszczególnych spotkań konsultacyjnych była podobna.

W części wprowadzającej Operator Panelu charakteryzował narzędzie, jakim jest panel obywatelski, a przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa wprowadzali uczestników spotkania w kontekst aktualnie realizowanych i planowanych polityk miejskich istotnych z perspektywy tematyki Krakowskiego Panelu Transportowego. Z prezentacją pokazywaną podczas konsultacji można zapoznać się TUTAJ. Dyskusje z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji społecznych oraz mieszkańcami i mieszkankami koncentrowały się na głównych celach konsultacji.

Główne wątki z dyskusji oraz ankiet konsultacyjnych

Wyzwania i oczekiwania wobec Panelu:

Ważne zagadnienia tematyczne dotyczące zrównoważonego transportu w Krakowie do uwzględnienia podczas Panelu

Ogólne wątpliwości co do podziału zagadnień Panelu na trzy obszary tematyczne wyznaczone przez pytania o (1) zmniejszenie emisji i zarządzanie ruchem pojazdów, (2) optymalizację przemieszczanie się po mieście i (3) miejsca parkingowe w mieście. Sugerowano, że te obszary są ze sobą ściśle powiązane, że nie da się ich ostro rozdzielić.

Obszar 1: zmniejszenie emisji z transportu i zarządzanie ruchem pojazdów na terenie Krakowa po domknięciu obwodnicy autostradowej

Obszar 2: optymalizacja przemieszczanie się po mieście

Obszar 3: miejsca parkingowe w mieście

Szczegółowy raport z konsultacji będzie opracowany wraz z raportem z całego procesu po zakończeniu zadania publicznego „Krakowski Panel Transportowy”.