górne tło

Laureaci Nagród Miasta Krakowa i Mecenasi Kultury Krakowa uhonorowani

Nagrody Miasta Krakowa, których tradycja sięga XVI w., są wyrazem uznania dla dokonań krakowian, którzy pracują na rzecz rozwoju i wzmacniania twórczego oraz naukowego potencjału miasta. Dla kultury Krakowa ważne jest także zaangażowanie mecenasów, których rolę miasto dostrzega i promuje. Laureaci obydwóch wyróżnień zostali uhonorowani podczas uroczystej gali, która 28 listopada odbyła się w Teatrze Variété.

− Po raz kolejny miasto honoruje osoby, których praca, działalność i dokonania – nie tylko lokalnie, ale również w skali kraju i niejednokrotnie także na arenie międzynarodowej − są warte docenienia i promowania. Laureaci Nagród Miasta Krakowa mogą pochwalić się osiągnięciami tworzącymi przestrzeń dla rozwoju sztuki, działaniami rozwijającymi sektor kreatywności i wiedzy, budującymi kapitał kulturowy i naukowy, a także inicjatywami mającymi wpływ na krajowe i międzynarodowe postrzeganie Krakowa. To szczególnie ważne wyróżnienie przyznawane przez miasto, które ma piękną, kilkuwiekową tradycję – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Nagrody Miasta Krakowa przyznawane są w czterech kategoriach: „Kultura i sztuka”, „Nauka i technika”, „Sport” i „Prace dyplomowe”. W konkursie doceniane są zasługi mające pośredni lub bezpośredni związek z Krakowem − poprzez osobę kandydata, miejsce realizacji dokonań lub powstania pracy oraz tematykę czy znaczenie działalności dla miasta. W przypadku prac dyplomowych nagrody przyznawane są za prace powstałe w Krakowie i dotyczące Krakowa.

Pierwsza Nagroda Miasta Krakowa została przyznana w roku 1535 Mikołajowi Jaskierowi za kodyfikację prawa miejskiego. Nagrody początkowo były wręczane sporadycznie i dopiero od 1930 roku laureatów wybierano systematycznie. Wybuch II wojny światowej przerwał tę tradycję. Do przyznawania nagród wrócono w 1945 roku. Na przestrzeni lat zmianom ulegała regularność przyznawania nagród, zmieniały się również kategorie.

Laureaci Nagród Miasta Krakowa 2023

Kandydatów do nagród zgłaszają związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje. Prezydent Krakowa zaaprobował wskazania komisji konkursowej – znamy grono tegorocznych laureatów, którymi zostali:

w dziedzinie: „Kultura i sztuka”:

w dziedzinie: „Nauka i technika”:

W dziedzinie „Sport” nagroda nie została przyznana.

Wyróżnienia za najlepsze prace dyplomowe otrzymali: Teresa Wąsowicz (ASP) – za pracę magisterską „Fotografie Jana Motyki ze zbioru Muzeum Fotografii w Krakowie. Inwentaryzacja, analiza technik wykorzystanych przez artystę oraz propozycje konserwatorskie”, Paulina Barbara Bździuch (AGH) za pracę doktorską „Model prognozowania emisji z transportu drogowego na potrzeby zarządzania jakością powietrza w Krakowie” oraz Katarzyna Wrona (UJ) za pracę magisterską „Wpływ różnych rodzajów zieleni miejskiej na warunki termiczne i wilgotnościowe w Krakowie”.

Laureaci Nagród Miasta Krakowa otrzymują medal, dyplom i nagrodę finansową. Warto podkreślić, że w gronie laureatów Nagród Miasta Krakowa znajdują się artyści i twórcy uznani na arenie krajowej i międzynarodowej, między innymi Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Franaszek, Jerzy Illg, Jan Peszek, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, a także osoby i zespoły mogące poszczycić się ważnymi dokonaniami dla nauki, m.in. Zespół Biologii Chemicznej i Projektowania Leków nagrodzony za osiągnięcia w dziedzinie doświadczalnej immunochemicznej terapii przeciwnowotworowej, zespół prof. Jacka Dubiela nagrodzony za osiągnięcia w zakresie kardiologii interwencyjnej, jak też prof. Agnieszka Słowik i prof. Tadeusz J. Popiela nagrodzeni za stworzenie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu.

Dodatkowe informacje o tegorocznych laureatach można znaleźć w katalogu [PDF].

Mecenasi Kultury Krakowa 2022

W 1996 r. Rada Miasta Krakowa ustanowiła doroczny tytuł „Mecenas Kultury Krakowa” przyznawany za działania na rzecz przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych, zabytków i dziedzictwa niematerialnego miasta, a także za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa.

− To wyróżnienie ma na celu wspieranie i rozwijanie współpracy pomiędzy firmami a środowiskiem artystycznym, instytucjami kultury oraz gospodarzami obiektów zabytkowych na terenie Krakowa. Kraków finansuje działalność miejskich instytucji kultury, wspiera też wiele różnych artystycznych i kreatywnych przedsięwzięć. Ważne jednak, żebyśmy pamiętali, że kultura to wartość dla wszystkich, ale też wspólna odpowiedzialność, stąd tak znaczące jest zaangażowanie mecenasów. To ważny obszar, który chcemy rozwijać i promować - zaznacza Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Kandydatów do nagrody rekomenduje Bractwo Mecenatu Kultury Krakowa. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach.

Za finansowanie organizacji prowadzących działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz krakowskich instytucji kultury tytuł Mecenasa Kultury Krakowa 2022 otrzymała firma RE-Bau Sp.z o.o. − założona w 1996 roku spółka budowlana działająca zarówno na rynku polskim, jak i rynkach europejskich. Firma wykonała prace związane z posadowieniem należącej do Kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK rzeźby Mirosława Bałki AUSCHWITZWIELICZKA (2008-2009) w pobliżu mostu Kotlarskiego (na terenie poszerzonego parku Stacja Wisła na Zabłociu). Spółka wsparła też muzeum MOCAK w wykonaniu projektu posadowienia i przygotowania fundamentu pod rzeźbę Jakuba Juliana Ziółkowskiego umiejscowioną przed wejściem do instytucji, a także wielokrotnie służyła muzeum nieodpłatnym doradztwem w zakresie spraw związanych z architekturą i budownictwem.

Za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa tytuł mecenasa otrzymała firma AMS SA − lider reklamy Out-of-Home (OOH) w Polsce. Firma od lat wspiera działalność krakowskich instytucji kultury. W 2022 roku spółka zrealizowała outdoorowe kampanie promocyjne dla projektów Muzeum Narodowego w Krakowie, takich jak „Jacek Malczewski romantyczny”, „Nowy początek. Modernizm w II RP”, „Galeria Sztuki Polskiej XX-XXI wieku”, „Tamara Łempicka”, a także kampanię wizerunkową instytucji. AMS SA została też partnerem promocyjnym Zamku Królewskiego na Wawelu w kampanii wystaw: „Nowy Skarbiec Koronny”, „Nowy Zamek” oraz „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich”. Kampanie te odbyły się na terenie Krakowa i innych miast Polski. Spółka w 2022 roku wspierała także kampanię outdoorową Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz Muzeum Fotografii MuFo.

W tej edycji nie przyznano nagrody i tytułu mecenasa za działania na rzecz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa.

Dodatkowe informacje o mecenasach w katalogu [PDF].

Uroczyste wręczenie Nagród Miasta Krakowa 2023 i uhonorowanie Mecenasów Kultury Krakowa 2022 z udziałem prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego odbyło się 28 listopada podczas uroczystej gali w Teatrze Variété.