BNP Paribas Green Film Festival to międzynarodowy festiwal filmów ekologicznych, który od 2018 roku jest organizowany w Krakowie. To jedyny w Polsce i jeden z największych na świecie filmowy festiwal o tematyce ekologicznej. W sobotę wieczorem poznaliśmy laureatów festiwalu.
Festiwal to wielkie święto ludzi, którym los naszej planety nie jest obojętny. Filmom towarzyszą spotkania z twórcami, ekspertami oraz lokalnymi aktywistami klimatycznymi. W czasie festiwalu odbywają się również warsztaty ekologiczne, spotkania edukacyjne, wystawy, wykłady i działania artystyczne ukierunkowane na doskonalenie kultury życia zgodnie z zielonymi wartościami. Co ważne – festiwal jest organizowany z poszanowaniem zasobów naturalnych naszej planety.
Rolnictwo regeneratywne, roślinna dieta w szkołach oraz wsparcie aktywistów – o tych problemach debatowano czwartego dnia festiwalu, który upłynął pod hasłem „Wszystko, co jemy”.
Spojrzenie na podstawowe produkty z nowej perspektywy – takie emocje zapewnił Marcin Anaszkiewicz w reportażu „Katastrofa na talerzu”. Po seansie w rozmowie z Karoliną Kowalską można było dowiedzieć się o problemach poruszanych w produkcji od jednej z bohaterek. Morgan Janowicz, edukatorka, aktywistka i członkini Green REV Institute oraz inicjatywy Future Food 4 Climate opowiedziała o tym, ile mamy do zrobienia jako społeczeństwo, np. przy zaprojektowaniu zbilansowanego posiłku dla uczniów. Wspomniała o kryzysie zdrowotnym, którego objawami są otyłość i cukrzyca.
Po tytule „Ziarna świadomości” duetu Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego opowiedzieli sami twórcy w panelu „Bezpieczeństwo żywieniowe a zdrowie człowieka i planety”.
Panel dyskusyjny rozpoczęła Natalia Cikowska, członkini ekipy filmowej, która wspomniała o problemach z otyłością oraz chorobach cywilizacyjnych. Dyrektor Departamentu Międzynarodowy Hub Food and Agri
Banku BNP Paribas Grzegorz Kozieja zwrócił uwagę na problem składu produktów żywieniowych.
Wieczór zakończył się reportażem „Zdychy” potępiającym rolnictwo przemysłowe. Film autorstwa Dominika Szczepańskiego, Patryka Strzałkowskiego i Patryka Larwińskiego ujawnił rzeczywistość wyzyskiwanych pracowników fermy oraz podziemny świat cierpienia zwierząt.
Czwartego dnia BNP Paribas Green Film Festival Kino Kameralne zostało przejęte przez reportaże patrona medialnego festiwalu, czyli Arte.tv. Przez kilka godzin można było poznać tajniki takich problemów jak: paliwa kopane, ekologiczny transport morski, jak ponownie wykorzystywać odpady, elektrośmieci oraz na czym polega kłopot z butelkami firm Danone.
Namiot Miasta Kraków również dopasował się do tematu żywieniowego. Tym razem najmłodsi dowiadywali się, co to są lokalne uprawy, rozpoznawali nasiona konkretnych roślin oraz odkrywali, na czym polega wspólnota przy stole. Po sekcji jadalne miasto dla najwytrwalszych czekał pokaz animacji „Chłopiec z burzy”.
Ostatnie z kin, pod Galerią Krakowską, kontynuowało żywieniowe dywagacje. Również tam, na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Katastrofa na talerzu”. Wieczór z kolei zamykał seans postapokaliptycznej wizji świata „W nich cała nadzieja” Piotra Biedronia.
Odwiedź festiwalową strefę Miasta Krakowa. Szczegóły wydarzenia na stronie greenfestival.pl.
Pobierz program festiwalu [PDF] lub zainstaluj aplikację na telefon.
Zapraszamy!