Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dyplomatyczny Obieżyświat. Odcinek 8: UKRAINA

Z kameralnej Holandii przenosimy się do jednego z największych, pod względem terytorium, krajów europejskich. Zainspirujcie się Ukrainą, czytając artykuł przygotowany przez działający w Krakowie Konsulat Generalny tego kraju. 

Widok z góry na wieczorny Kijów. Budowle i pomniki w świetle zachodzącego słońca
Fot. Shutterstock - MaxxjaNe

K – jak krótka informacja o Konsulacie


Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie powstał w 1997 roku i dziś jest jedną z czterech placówek konsularnych Ukrainy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Konsulat przyjmuje codziennie setki obywateli Ukrainy i obcokrajowców ze wszystkich regionów Polski i Europy, skutecznie współpracując z kompetentnymi organami Polski i Ukrainy, w celu zapewnienia bezpiecznego pobytu obywateli Ukrainy za granicą.

Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie - widok na budynek Konsulatu od strony Alei Beliny-Prażmowskiego

Foto: Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie

Ważnymi aspektami funkcjonowania Konsulatu jest także wymiana kulturalna i turystyczna. Nasi pracownicy codziennie wydają dziesiątki wiz na wjazd obcokrajowców na Ukrainę w celach biznesowych. Zwracając się do Konsulatu, otrzymacie niezbędne informacje na temat warunków wjazdu na terytorium Ukrainy, jej najciekawszych atrakcji turystycznych, możliwości inwestowania i nie tylko. Zapraszamy do udziału w licznych imprezach, organizowanych przez Konsulat, ale także -szczególnie z uwagi na warunki pandemiczne - do zapoznania się ze stroną internetową placówki.

R – jak rys historyczny  


Ukraina to kraj o tysiącletniej historii i ambitnych planach na przyszłość. Ziemie, które składają się na współczesne terytorium Ukrainy, są domem tysiąca tajemnic i historii setek narodów, państw i kultur. Na przestrzeni wieków rozgrywały się tu wątki heroiczne i dramatyczne – tworzenie i niszczenie cywilizacji, konfrontacje narodów, wojny, rewolucje, schyłek i odrodzenie kultur.

Inscenizacja walki historycznej. Kozacy z Zaporoża ubrani w narodowe stroje Ukrainy - wyszywane koszule (soroczka), spodnie szarawary, wysokie buty. Charakterystyczne włosy i długie wąsy. Kozacy walczą na miecze

Foto: Natalya Bozadzhy - Shutterstock

Historycy od zawsze byli skłonni do dobierania metafor opisujących ten region. Ukrainę nazywano m.in. „bramami Europy”, ponieważ wiele ludów, kultur, tradycji i religii wkroczyło do Europy właśnie przez ziemie ukraińskie. Kraj ten uważany jest również za „kolebkę narodów i kultur”, ponieważ przez wieki żyli tu i pracowali obok siebie Ukraińcy, Polacy, Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Romowie, Rosjanie, Bułgarzy, Grecy, Ormianie, Niemcy, Rumuni i wielu innych.

Zabytki Krymu - pałac w miejscowości Bachczysaraj. Fasada budynku o zmroku, podświetlona

Foto: Reanas - Depositphotos

W okresie nowożytnej historii Ukrainy, od czasu odzyskania przez ten kraj niepodległości, ponad 40 milionów ludzi różnych narodowości i religii cieszyło się na Ukrainie pokojem aż do 2014 roku, kiedy Rosja okupowała Krym i wysłała swoje wojska na granicę w Donbasie we Wschodniej Ukrainie. Dziś Rosja nadal prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Ukrainie i narodowi ukraińskiemu, w wyniku której zabito już ponad 14 tys. osób, a ponad 27 tys. zostało rannych.

A – jak atrakcje turystyczne


Kijów - stolica Ukrainy. Kijów to miejsce, w którym rytm historii spotyka się z nowoczesnym miejskim klimatem! Starożytny (ponad 1500 lat!). Modny. Ponadczasowy. Poczujcie duch Kijowa w samym centrum miasta, zwiedzając Sobór św. Sofii - pomnik architektury z czasów Rusi Kijowskiej i monumentalne malowidła XI wieku. Możecie także zobaczyć kościół św. Andrzeja, rzadkie arcydzieło architektury stylu Rokoko, zlokalizowane na wzgórzu w historycznym centrum Kijowa, z fantastycznym widokiem na rzekę Dniepr.  Pamiętajcie też #KyivNotKiev

Miasto Kijów - widok z góry na zabytek sakralny - Sofię Kijowską

Foto: Ruslan Kalnitsky - Shutterstock

Lwów - centrum kultury zachodniej Ukrainy. Lwów tętni życiem kulturalnym. To miasto legend. Niesamowita architektura, tramwaje, niezliczona ilość smaków lwowskiej kawy, bary z domowymi likierami, kameralne dziedzińce i brukowane uliczki, wielkie centrum technologiczne — Lwów to miejsce, które z pewnością was zainspiruje.

Przykładowe wydarzenie festiwalowe open-air we Lwowie. Scena festiwalowa, ludzie odpoczywają na krzesłach i leżakach, piknikują na łące miejskiej

Foto: Ruslan Lytvyn - Shutterstock

Odessa - morska perła Ukrainy. Odessa to miasto miłości, słońca, zabawy i pięknej XIX-wiecznej architektury. Odessa zawsze coś świętuje. Po co tu przyjeżdżać? Aby skosztować pysznego jedzenia w tradycyjnych restauracjach, odbyć relaksujący spacer nad morzem w ciągu dnia i przeżyć prawdziwą letnią imprezę w nocy.

Mierzenie poziomu napromieniowania w Czarnobylu - na pierwszym planie licznik gaigera, dalej industrialne tło

Foto: Antonio Batinic - Shutterstock

Poznaj wyjątkowość Czarnobyla. Wystarczy wyobrazić sobie całkowicie opuszczone miasto, które powoli przejmuje natura. Miejsce największej katastrofy nuklearnej w historii i największa ruchoma konstrukcja na świecie wykonana przez człowieka. Tak, mówimy o Czarnobylu, jedynym w swoim rodzaju przeżyciu, którego można doświadczyć tylko tutaj, na Ukrainie. Bez obaw, jest to wyprawa całkowicie bezpieczna i w pełni warta poświęconego czasu!

K – jak kultura i kuchnia


Dziś Ukraina to miejsce, w którym rodzi się kreatywna elita. Miejsce, w którym pomimo ciężkich warunków toczącej się wojny i zawirowań gospodarczych żyją i pracują setki tysięcy utalentowanych ludzi. Artyści, projektanci, muzycy, ilustratorzy, architekci, reżyserzy. Tworzą nie tylko przyszłość swojego kraju, ale także przyszłość świata.

Przedstawienie w Dovzhenko Centre - artyści na scenie oswietlonej reflektorami

Foto: Vadym Podlevsky - Dovzhenko Centre

Ukraina ma wyśmienitą kulturę kulinarną. Smakujcie Ukrainę — od dużych miast po wieś — z modnymi restauracjami, tętniącymi życiem barami, targami spożywczymi i lokalnymi winnicami. Restauracje na Ukrainie są niezwykle różnorodne. Oprócz kuchni ukraińskiej z tradycyjnym barszczem jest wiele innych - od izraelskich i krymskotatarskich, po gruzińskie i śródziemnomorskie – pozwolą one każdemu wybrać to, co lubi najbardziej.

Barszcz ukraiński - widok z góry na miskę tradycyjnej ukraińskiej zupy warzywnej, z burakami kapustą

Foto: klopotenko.com

O – jak osiągnięcia naukowe i gospodarcze


Technologie innowacyjne. Najliczniejsza i jedna z najbardziej wykwalifikowanych sił roboczych w dziedzinie inżynierii IT w Europie Środkowej (130 tys. absolwentów inżynierii i 16 tys. absolwentów informatyki rocznie). Konkurencyjna i globalnie zintegrowana Ukraina jest domem dla innowacyjnej i dynamicznej branży IT.

Transformacja Cyfrowa Ukrainy - prezentacja rozwiązań IT podczas branżowej konferencji

Foto: Anton Folonenko - Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy

Infrastruktura. Produkty i towary mogą się zdezaktualizować lub zepsuć. Połączenia i linki – nigdy. Położenie Ukrainy, połączonej 18 umowami o wolnym handlu z 47 krajami sprawia, że kraj ten jest ważnym hubem dla handlu i podróży między Europą, Azją i Bliskim Wschodem. Tutaj Europę czekają wyjątkowe możliwości!

Przemysł samochodowy. Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów na Ukrainie z ugruntowanym klastrem motoryzacyjnym w zachodniej kraju.

Energia. Gaz, energia elektryczna, wodna, węglowa, jądrowa i szybko rozwijający się sektor energii odnawialnej – na Ukrainie mamy wszystko! Wybierz i działaj!

Przemysł rolno-spożywczy. Sprzyjający klimat, jedna trzecia światowych zasobów czarnoziemu, czyli najbardziej żyznej gleby, a dodatkowo bliskość kluczowych rynków. Pozostały jakieś wątpliwości?

Widok z góry na pole. Kombajn kosi zborze

Foto: Ruslan Voznesenskyi (Samovarov) - ukraine.uaimagebank.jpg

W - warto wiedzieć


Konsulat Generalny Ukrainy mieści się w Krakowie przy Alei Pułkownika Władysława Beliny-Prażmowskiego 4.
tel.: +48 12 429 60 66, +48 12 429 45 22
fax: +48 12 429 29 36
e-mail: gc_plk@mfa.gov.ua

Godziny przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 09:00-12:00
Wtorek 09:00-12:00
Środa 09:00-12:00
Czwartek 13:00-16:00
Piątek 09:00-12:00

© Artykuł i zdjęcia przekazane przez Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie

Wszystkie odcinki cyklu Dyplomatyczny Obieżyświat znajdziecie TUTAJ

 

pokaż metkę
Autor: Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-10-22
Data aktualizacji: 2021-10-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź