Obywatelki w Lipsku
Co łączy Marię Skłodowską-Curie, Linę Kostenko i Clarę Zetkin? To niektóre spośród odważnych kobiet, które wyznaczyły nowe trendy w relacjach społecznych, wzmacniając dziewczyny w walce o szeroko pojętą emancypację i równouprawnienie. Te i inne, historyczne i współczesne, „idolki” z Polski, Ukrainy i Niemiec patronowały pierwszemu trójstronnemu spotkaniu młodych kobiet w ramach projektu „OBYWATELKI”, które odbyło się w Lipsku od 6 do 9 czerwca br.
„Obywatelki” to projekt realizowany przez Miasto Kraków w ramach trójstronnej współpracy z miastami partnerskimi Lipsk i Kijów, w oparciu o środki własne gmin oraz dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Jego celem jest otwieranie młodzieży na zagadnienie wielokulturowości, integracja i nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z Niemiec i Ukrainy, a także wzmocnienie kompetencji językowych i interpersonalnych. Tematem przewodnim projektu są prawa kobiet, ich upełnomocnienie (empowerment), emancypacja kobiet w różnych krajach, „kobieca historia”, jak również poznanie i wzmocnienie „silnych stron” młodych kobiet dla ich większego zaangażowania w życie lokalnej społeczności.
Fot.: Herstorie z Lipska. Historyczne zdjęcia pracownic przędzalni bawełny w Lipsku - dziś znanego klastra kultury
Dewiza, która przyświeca organizatorom spotkań Obywatelek, została zaczerpnięta z tytułu książki Noblistki Svitlany Aleksijewicz i brzmi „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Wierzymy, że remedium na problemy współczesnego świata, zdominowanego przez konflikty zbrojne i różne formy dyskryminacji, jest większa świadomość obywatelska, pewność siebie i zaangażowanie młodych kobiet – chętnych do budowania więzi społecznych opartych na empatii i tolerancji, wykształconych, otwartych na innowacje i gotowych „zakasać rękawy” w trudnych czasach. Obywatelki z Krakowa, Kijowa i Lipska – miast połączonych długoletnią historią współpracy partnerskiej – spotykają się, aby porozmawiać o swojej historii i codziennych problemach; o narodowych tradycjach, które mogą – ale przecież nie muszą! – być dyskryminujące; o przyszłości kobiet i świecie, które chciałyby razem współtworzyć. Spotykają się, aby budować przyjaźnie, które – mamy taką nadzieję – będą mocniejsze i trwalsze niż jakiekolwiek polityczne czy narodowe animozje.
Fot.: Herstorie z Lipska. Lipsk jako kolebka ruchu emancypacji kobiet w Niemczech
Fot.: Herstorie z Lipska. Obywatelki w pełnym składzie przy Muzeum Historycznym Lipska (Stary Ratusz)
Pierwsze spotkanie Obywatelek, zorganizowane przez Urząd Miasta Lipska od 6 do 9 czerwca, miało charakter zapoznawczy i zgromadziło 5-osobowe zespoły dziewczyn z 3 miast partnerskich - uczennice liceów, szkół technicznych i studentki w wieku 15-19 lat. Dziewczynom towarzyszyły opiekunki lub koordynatorki projektu. Kraków w gronie Obywatelek reprezentują: Julia Filipiak (X LO), Lidia Kwarciak i Karolina Kilian (absolwentki VIII LO), Hanna Gryboś i Natalia Rakowska (IV LO). Ukraiński zespół stworzyły studentki różnych kierunków kijowskich uczelni wyższych – uczestniczki zajęć Centrum Kultury i Edukacji Młodzieży w Kijowie pod opieką Darii Khirskiej: Daria Budnik, Kateryna Vodzinska, Valeriia Huzko, Karina Diachenko, Anastasiia Lazarenko. „Team Leipzig” stworzyły pod opieką Almut Woller: Saliha Meryem Öztürk, Sedra Altanji, Enas Fraj, Jella Vierkant i Philo Lignitz.
Fot.: Obywatelki z Krakowa: (od lewej) Lidka Kwarciak, Karolina Kilian, Julia Filipak, Natalia Rakowska, Hanna Gryboś
Poza zajęciami integracyjnymi i rozmowami na temat kultowych postaci kobiecych z Polski, Ukrainy i Niemiec (Edyta Stein, Zofia Muraczewska, Eliza Orzeszkowa, Maria Skłodowska-Curie, Lina Kostenko, Lesia Ukrainka, Solomija Kruszelnycka, Mileva Einstein, Irina Vilde, Angela Merkel, Clara Zetkin, Hałun Sürücü, BLOND…) uczestniczki wzięły udział w kreatywnych warsztatach projektowania i drukowania naklejek i wlepek będących przykładem street-artu a zarazem nowoczesną formą wyrazu (niekiedy także obywatelskiego sprzeciwu). Zestaw emo-wlepek, w tym zaprojektowane przez Obywatelki logo projektu, zostały podarowane m.in. Burmistrzyni Lipska ds. Młodzieży, Szkolnictwa i Demokracji Pani Vicki Felthaus, podczas spotkania w Nowym Ratuszu.
Fot.: Spotkanie Obywatelek z Vicki Felthaus, Burmistrzyni Lipska ds. Młodzieży, Szkolnictwa i Demokracji
Dziewczyny przespacerowały się po Lipsku wykorzystując stworzoną przez lokalnych artystów aplikację Re*mapping Leipzig (https://remapping-leipzig.de/), aktywnie zwiedziły Muzeum Historyczne Lipska poszukując śladów „herstorii”, odwiedziły instalację „Queer Voices of Leipzig”, zobaczyły Lipsk z perspektywy „Małej Wenecji” pływając po miejskich kanałach, posłuchały artystów występujących w ramach dorocznego Bach Festival, skosztowały lokalnych specjałów i kultowych lipskich lodów. Wreszcie – jak na zaangażowane Obywatelki przystało! – w lokalu wyborczym w Instytucie Polskim w Lipsku oddały swoje głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Fot.: Pełnoletnie uczestniczki wyjazdu z Krakowa zagłosowały w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Żegnając się z rówieśniczkami, wszystkie podkreślały fantastyczną, przyjazną i tolerancyjną atmosferę spotkania. Uczestniczki z Kijowa, nie kryjąc wzruszenia, dziękowały miastu Lipsk za gościnność i możliwość spędzenia „beztroskich dni pod spokojnym niebem”. Krakowianki zaś – już zaczęły układać ambitne plany na przyszłość…
Kolejne spotkanie Obywatelek – organizowane tym razem przez Urząd Miasta Krakowa – odbędzie się w naszym mieście od 19 do 22 września. Do tego czasu przybliżymy wam kilka osobistych relacji uczestniczek projektu. Zaglądajcie na KONŚ!