Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miasta partnerskie Krakowa na pomoc Ukrainie

W odpowiedzi na apel prezydenta Krakowa o pomoc objętej wojną Ukrainie, miasta partnerskie i współpracujące przekazały dary na rzecz potrzebujących. Docierają do nas transporty m.in. leków, sprzętu medycznego, żywności, a także generatory prądotwórcze. Władze tych miast deklarują również przyjęcie do siebie uchodźców.

Kraków solidarny z Ukrainą
Fot. Wiesław Majka

Dary od miast partnerskich i współpracujących

  • Norymberga – przekazano do Krakowa transport leków, artykułów higienicznych i sprzętu medycznego dla szpitali. Dary zostały już przetransportowane do dwóch szpitali w Ukrainie (w Kijowie i Białej Cerkwi). Norymberga przekazała także darowiznę pieniężną w wysokości 10 000 euro. 29 marca wieczorem na krakowskim lotnisku został odebrany 500 kg ładunek pomocy humanitarnej zorganizowanej przez lotnisko w Norymberdze.
  • Lipsk – wysłał transport specjalistycznych leków, przywieziony 14 marca do magazynu w Krakowie dotarł już do ukraińskich szpitali. 26 marca oraz 28 kwietnia do Krakowa przyjechały kolejne transporty z Lipska (razem kilkadziesiąt palet leków i sprzętu medycznego przeznaczonego dla ukraińskich szpitali oraz żywność).
  • Frankfurt nad Menem - zorganizowano koncert charytatywny ukraińskiego i rosyjskiego pianisty. Podczas koncertu zebrano 14 485 00 Euro. Środki te zostały przekazane na konto szpitala im. S. Żeromskiego, który zakupi leki, które będą przekazane do Ukrainy. Ponadto 19 marca do Krakowa dotarł transport darów dla Ukrainy (o wartości 100 000 EURO) w tym specjalistycznych leków, które zostały przewiezione do szpitala w Równym.   
  • Orlean – wysłano do Krakowa 4 tiry: pierwszy został rozładowany w Krakowie, a zawartość pozostawiono dla potrzebujących tu na miejscu, zawartość drugiego przeładowano i wysłano do Ukrainy. Dwa pozostałe pojechały prosto do Przemyśla.
  • Trondheim – do Krakowa dotarły dwa średniej wielkości agregaty prądotwórcze, które zostały przekazane do Lwowa.
  • Innsbruck – przekazał darowiznę pieniężną w kwocie 40 000 EURO na konto Szpitala Miejskiego im. S. Żeromskiego. 28 kwietnia do krakowskiego magazynu pomocy dotarł transport pomocy dla uchodźców w Krakowie.
  • Wiedeń, Bratysława, Pecz oraz czeski Ołomuniec – poinformowały, że organizują pomoc we własnym zakresie.

Ponadto:

  • Bergen – przysłano do Krakowa 2 średniej wielkości generatory prądotwórcze, które następnie zostały przewiezione do Lwowa.
  • Departament Nord (Francja) – Transport leków (1 tir) został przekazany bezpośrednio do Fundacji Wolno Nam goszczącej 100 uchodźców (ul. Piłsudzkiego 13); przygotowywane jest relokowanie firmy z branży IT ze Lwowa do Krakowa (pracownicy z rodzinami to ok. 300 osób).
  • Estonia – do Krakowa przyjechał duży agregat prądotwórczy (o wadze 1,5 tony), który został przekazany do kijowskiego instytutu farmakologicznego produkującego strategicznie ważne ważne leki. 
  • Polonia na całym świecie mocno angażuje się na rzecz pomocy Ukrainie oraz uchodźcom.
    Zbiórkę darów oraz środków finansowych przeprowadziła organizacja charytatywna Cooltura Polish Community Centre przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Belfaście. Przekazano m.in. ponad 40 ton darów.

 

Deklaracje przyjęcia uchodźców z Ukrainy

 

  • Cannes – delegacja, która odwiedziła Kraków 9 marca, deklaruje przyjęcie uchodźców.
  • Orlean – mer miasta zadeklarował gotowość przyjęcia 140 uchodźców. 16 marca z Krakowa do Orleanu odjechał autokar z 48 uchodźcami. Więcej informacji.
  • Innsbruck - deklaruje przyjęcie 100 uchodźców.
  • Solura - Zaoferowano zakwaterowanie dla 50 uchodźców. Wyjazd autokaru z Krakowa do Solury zaplanowany jest w piątek, 1 kwietnia. 
  • Pays de Mormal - wstępnie deklaruje przyjęcie ok. 90 uchodźców - planują zapewnienie transportu do Francji oraz deklarują zapewnienie transportu z powrotem na Ukrainę po zakończeniu wojny, a także m.in. lekcje języka francuskiego.  

    Belgijskie miasto Leuven, które wcześniej deklarowało przyjęcie uchodźców z Ukrainy przebywających w Krakowie, z przyczyn niezależnych, było zmuszone wycofać się z tej deklaracji.

Pojawiają się także propozycje od osób prywatnych, dotyczące przyjęcia oraz przewiezienia za granicę uchodźców z Ukrainy.  

Zorganizowanie transportu dla uchodźców wymaga jednak rozwiązania systemowego – nie doraźnego. Prosimy miasta zagraniczne, składające takie oferty o doprecyzowanie warunków pobytowych dla uchodźców. Pracujemy nad skutecznym sposobem powiadamiania i rekrutowania uchodźców, którzy chcieliby wyjechać miast zagranicznych.

Skupiamy się na ofertach nadsyłanych przez urzędy miast. Ze względu na bezpieczeństwo uchodźców, oferty od osób prywatnych wymagają weryfikacji wiarygodności tych osób. Urząd Miasta Krakowa nie ma właściwych narzędzi i kompetencji.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-03-23
Data aktualizacji: 2022-04-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź