Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

OWHC – w kierunku zmian

W dniach 11-13 maja 2022 roku w portugalskiej Évorze, odbyło się posiedzenie Rady Dyrektorów OWHC. Kraków był reprezentowany przez Pełnomocnika Prezydenta ds. Kultury Roberta Piaskowskiego. Było to pierwsze – po krakowskim (w grudniu 2019 roku) – spotkanie członków Rady na żywo – po wielu obradach prowadzonych online.

OWHC w Evorze
Fot. Kraków Otwarty na Świat

Wszyscy podkreślali, że znaczenie osobistych kontaktów między członkami organizacji jest dla rozwoju sieci nieocenione. Dlatego właśnie, zaplanowany na wrzesień 2022 roku, XVI Światowy Kongres OWHC w Quebecu przygotowywany jest z wielkim zaangażowaniem i oczekiwaniem. Termin Kongresu był już 2 razy przenoszony z powodu ograniczeń pandemicznych, ale obecna data wydaje się niezagrożona, choć nadal w wielu krajach sytuacja epidemiczna nie jest uspokojona. Kongres jednak to nie tylko sesje naukowe i warsztaty ekspertów z miast partnerskich. Na Kongresach OWHC, decyzjami Zgromadzenia Ogólnego, rozstrzygane są najważniejsze sprawy dotyczące działania organizacji i przeprowadzane są wybory do Rady Dyrektorów. Kadencja obecnej Rady – pod przewodnictwem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego wydłużyła się z tego powodu do 3 lat. Wybór nowego Sekretarza Generalnego OWHC w ubiegłym roku – z powodów proceduralnych - został przeprowadzony przez zorganizowane wirtualnie posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego. Jak pokazało doświadczenie, organizacja takiego przedsięwzięcia, z udziałem prezydentów miast ze wszystkich stref czasowych i wynikającymi z tego konsekwencjami logistycznymi, nie zapewnia komfortowych warunków do swobodnej debaty i godnego zaufania przeprowadzania tajnych głosowań.

Przygotowania do Kongresu w Quebecu były jednym z tematów posiedzenia Rady Dyrektorów z uwagi na całkowitą zmianę koncepcji organizacyjnej. Nowy Sekretarz Generalny Mikhael De Thyse wraz z zespołem przygotowuje program naukowy oparty na szerokim zaangażowaniu miast członkowskich, uznając, że organizacja powinna stać się narzędziem wspierającym zarządzanie dziedzictwem w miastach w  taki sposób, w jaki potrzebne jest to z perspektywy prezydentów. Sekretarz chce zmienić wizerunek Organizacji, uczynić ją dynamiczną i aktywną, reagującą na aktualne wyzwania, budującą doświadczenia i dobre praktyki do wykorzystania w miastach historycznych. Wojna w Ukrainie, która niesie tragedię ludzi, jest też katastrofą dla dziedzictwa ukraińskiego – dla uniwersalnego dobra ludzkości. Jednym z ważniejszych tematów spotkania była kwestia decyzji o tym jak Organizacja jest w stanie pomóc przy zabezpieczaniu zabytków niszczonych przez wojska rosyjskie, a następnie - udzielić wsparcia eksperckiego w procesie odbudowy Ukrainy.

Agenda Rady obejmowała także kwestie finansowe, zmiany w statucie, obchody 30-lecia OWHC i 50-lecia Konwencji o światowym dziedzictwie, współpracę z sekretariatami regionalnymi, koncepcję  budowy Planu Działań na kolejne lata oraz współpracę z ICOMOS i UNESCO, a szczególnie wypracowanie stanowiska OWHC wobec decyzji Komitetu Światowego Dziedzictwa dotyczącego rosyjskiego przewodnictwa.

Kolejne spotkanie Rady zaplanowane jest na 6 września w Quebecu – w czasie Kongresu OWHC.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-05-17
Data aktualizacji: 2022-06-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź