Organizacje międzynarodowe rozwiń menu

Organizacje i sieci miast do których należy Kraków rozwiń

Dlaczego warto należeć do organizacji? rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN

Adres: Sølvberget KF P.O. Box: 310, 4002 Stavanger (Norway)
E-MAIL

helge@icorn.org

WWW:

http://www.icorn.org/

Telefon
Fax

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (Międzynarodowa Sieć Miast Pisarzy Uchodźców) ICORN:

Jest organizacją skupiającą miasta i regiony oferujące schronienie dla prześladowanych pisarzy. Celem organizacji jest zapewnienie bezpiecznych warunków dla życia i pracy dla ludzi pióra, których twórczość stała się przyczyną ich politycznego prześladowania. ICORN buduje trwałą i dynamiczną sieć opartą na międzynarodowej solidarności, stanowiącej jeden z najsilniejszych na świecie głosów w obronie prawa do wolności poglądów i wypowiedzi. Do sieci ICORN należy ponad 70 miast, w tym Amsterdam, Bruksela, Frankfurt, Pittsburg i Meksyk.
 

Kraków należy do ICORN na mocy Uchwały Nr XVI/171/11 Rady Miasta Krakowa z dnia 25 maja 2011 roku
 

Miasto Kraków zostało zaproszone do przystąpienia do ICORN jako pierwsze miasto członkowskie z Europy Środkowo-Wschodniej. W zaproszeniu skierowanym do Rady Miasta Krakowa władze wykonawcze ICORN wskazywały Kraków jako ważnego i jak najbardziej uzasadnionego kandydata, który będzie służyć jako doskonały wzór dla innych miast tego regionu Europy. Kraków uzyskał potężne wsparcie promocyjne podczas festiwalu Passa Porta w Brukseli w 2011 roku, na spotkaniach z Dyrekcją Departamentu ds. Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego, z Sekretarzem Europejskiej Rady ds. Uchodźców i Wygnańców oraz z Prezydentem PEN International, gdy promowany był przez najwybitniejszych współczesnych intelektualistów podczas spotkań pisarzy całego świata.
 

W dniach 14-17 maja 2013 roku w Krakowie, na nadzwyczajnej międzynarodowej konferencji ICORN i PEN International WiPC odbywającej się pod hasłem Writing Freedom obradowało ponad 200 gości z 50 krajów.
 

Konferencja Writing Freedom | Pisząc wolność organizowana została w ramach programu Reading Małopolska | Literacka Małopolska, wspieranego ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, w ramach którego Małopolska i jej stolica, Kraków, chcą komunikować swoje dziedzictwo literackie oraz włączyć się w budowanie sieci wolności i współpracy regionów kreatywnych w dziedzinie literatury. Konferencja była także częścią programu Kraków Miasto Literatury i związana była ze staraniami Krakowa o tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie Literatury. Tytuł ten przyznano Krakowowi 21 października 2013 roku.
 

Współpraca międzynarodowa w ramach sieci ICORN zajmuje strategiczną pozycję w programie Kraków Miasto Literatury UNESCO, który zakłada strategię rozwoju obejmującą 10 obszarów tematycznych: rozwijanie związków literatury z prawami człowieka, integrowanie różnorodnego życia literackiego tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, organizacja wydarzeń i festiwali literackich, wspieranie rozwoju przemysłów książki, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, rozwijanie programów stypendialnych, zacieśnianie współpracy międzynarodowej w dziedzinie literatury, edukacja literacka.
 

Organizatorami Programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN w Krakowie są:

Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Willa Decjusza, która realizuje program stypendium i zapewnia opiekę i miejsce pracy twórczej. 
 

Od czasu przystąpienia do ICORN Kraków gościł następujących pisarzy:

 

  • Marię Amelie (właściwe nazwisko Madina Salamowa - Osetia Północna) – pisarkę, która po napisaniu książki opisującej doświadczenia nielegalnej imigrantki została deportowana z Norwegii.
     
  • Kareema Amera – egipskiego blogera, skazanego na cztery lata więzienia za krytykę rządu Hosniego Mubaraka.
     
  • Mostafę Zamaninija – znanego pisarza irańskiego (jego dwutomowa praca Farahan, An Ancient Land stała się punktem odniesienia dla historyków badających literaturę, historię i kulturę Persji), dwukrotnie usuwanego z uniwersytetu, a pomimo powszechnie uznawanego za badacza akademickiego.
     
  • Lawona Barszczeuskiego - pisarz, filolog, tłumacz, poeta i polityk z Białorusi.
     
  • Aslı Erdoğan (Turcja) - pisarkę uwięzioną po powrocie do rodzinnego kraju w związku z oskarżeniem o terroryzm.
     
  • Felixa Kaputu (Kongo) - specjalistę w dziedzinie afrykanistyki, sztuki i filozofii.
     
  • Monema Mahjouba (Libia) - publicystę, filozofa i pisarza.
     
  • Kholoud Charaf (Syria) - poetkę, krytyczkę literacką i aktywistkę, szantażowaną z powodu bycia świadkiem przemocy syryjskiej policji wobec więźniów politycznych.
     
  • Aaiún Nin (Angola) - poetkę, performerkę i aktywistkę LGBT+.
     
  • Andrej Chadanowicz (Białoruś) - poetę, tłumacza poezji, krytyka literackiego i eseistę.
     
  • Uładzimir Niaklajeu (Buiałoruś) - poetę, prozaika i działacza społeczno-politycznego.

Więcej informacji o krakowskich stypendystach ICORN znajduje się TUTAJ.
 

30 maja 2024 roku, podczas walnego zgromadzenia członków Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN - skupiającej reprezentantów ponad 70 miast świata - dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza Dominika Kasprowicz została wybrana do Rady Dyrektorów ICORN. W poprzedniej kadencji Kraków reprezentował Robert Piaskowski, byłby pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Koordynacja współpracy:

Koordynatorem udziału Krakowa w pracach organizacji jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
 

Składka członkowska:

17 760 NOK

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Powrót