Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Solidarności

Rozpatrując rolę człowieka w społeczeństwie, trudno traktować go jako całkowicie odrębny byt. Gdy przyjrzymy się sami sobie, dojdziemy do wniosku, że nie bylibyśmy w stanie brać udziału w licznych procesach tworzących naszą codzienność, bez współistnienia z innymi osobami. Czy tego chcemy, czy nie, od początku życia jesteśmy członkami zbiorowości.

Fot. pixabay.com

Wspólne działanie w rozmaitych dziedzinach towarzyszy powstawaniu relacji, którym przyświecają istotne wartości. Jedną z nich jest solidarność, która wielu wydarzeniom niejednokrotnie nadała konstruktywny bieg. Zważywszy na jej ogromną rolę zarówno w historii ludzkości, jak i dla naszej przyszłości, Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła Międzynarodowy Dzień Solidarności, obchodzony 20 grudnia.

Celem takiego podkreślenia wspomnianej daty jest zwrócenie uwagi na ubóstwo i nierówności społeczne oraz promocja tytułowej wartości, jako niezbędnej dla przeciwstawiania się tym zjawiskom. Choć te stwierdzenia mogą wydać się nazbyt górnolotne, miejmy na uwadze, że poczuciem solidarności można się kierować w momentach nie tylko historycznych i wzniosłych, ale także codziennych, w równym stopniu ważnych - stanowiących krople, które razem tworzą ocean pozytywnych działań. To szczególne poczucie jedności, powiązania i wspólnoty przyświeca uczestnikom akcji udzielania wsparcia potrzebującym i pokrzywdzonym, osobom przeciwstawiającym się niekorzystnym dla zbiorowości zjawiskom czy członkom danej grupy, współodpowiedzialnym za konkretne sytuacje w różnych sferach naszego życia, w których bez solidarności wielu z nas żyłoby się zdecydowanie trudniej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-12-18
Data aktualizacji: 2020-12-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź