Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 roku uchwaliło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzień przypada w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną i ma na celu uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

Fot. pixabay.com

ONZ zwróciła uwagę państw członkowskich na konieczność realizacji programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holokaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości. Pamięć o ofiarach, edukacja na temat historii II wojny światowej i narodzin faszyzmu są jedynym sposobem, by zapobiec powstaniu kolejnego totalitaryzmu. Tylko pamięć o skali ludobójstwa powinna i może być przestrogą przed nienawiścią, rasizmem, uprzedzeniami i ksenofobią.

Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Byli tam więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Wiele ofiar zagłady nie ma własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje.

Co roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci  o Ofiarach Holokaustu organizowane są przez władze państwowe, szkoły, muzea, organizacje społeczne i religijne na terenie całego kraju. Odbywają się konferencje i okolicznościowe wystawy upamiętniające ofiary czasu zagłady. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów łączą się w modlitwie ekumenicznej za tych, którzy odeszli. Główne uroczystości Dnia Pamięci odbywają się w Auschwitz-Birkenau i Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta, z udziałem tysięcy uczestników z całego świata, w tym byłych więźniów obozu koncentracyjnego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest także czasem refleksji na temat współczesności. Przypomina, że ciągle potrzebne są apele i zaangażowanie państw oraz jednostek w działania na rzecz pokoju na świecie, pojednania i prawa do życia każdego narodu. Pomimo dramatycznych doświadczeń z przeszłości, świat, w którym żyjemy, ciągle jest świadkiem zagrożeń, wojen, przypadków ludobójstwa, prześladowania i różnych form fanatyzmu. Mówił o tym także, w przejmującym przemówieniu wygłoszonym w czasie obchodów w czasie obchodów w 2020 roku, Marian Turski, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau: „Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana…”

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-01-26
Data aktualizacji: 2021-01-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź