Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Przypadający 18 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez ICOMOS – Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków w 1983 roku, aby promować znaczenie dziedzictwa kulturowego i jego ochrony. W tym dniu, w wielu krajach świata organizowane są okolicznościowe wystawy, konferencje i inne wydarzenia poświęcone zabytkom historii.

Fot. W. Majka - Urząd Miasta Krakowa

Hasło przewodnie Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w 2021 to: „Złożona przeszłość: bogata przyszłość”. W Polsce obchody w dniach 17-18 kwietnia organizuje Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. Z programem można się zapoznać pod linkiem: https://www.zabytki.org/tydzien-dla-dziedzictwa/

Tegorocznej polskiej edycji przyświeca hasło „Dziedzictwo - powód do dumy!”. W Krakowie dużo mówimy o zabytkach. Otaczają nas na każdym kroku, przyciągają turystów, są oczywistą częścią przestrzeni, w której żyjemy. Warto to docenić i czasem uświadomić sobie, że wielu ludzi nie ma takiego szczęścia. W mniejszych miejscowościach, w wioskach, dziedzictwo przodków niszczeje na oczach współczesnych z bardzo różnych przyczyn.

Fundacja  Ratowania Zabytków podejmuje rozmaite inicjatywy, aby popularyzować problematykę dziedzictwa i zachęcać do włączenia się w działania na rzecz jego ochrony. Angażuje wolontariuszy, wspiera wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarządzania obiektami zabytkowymi oraz pomaga organizować lokalne stowarzyszenia. Bez środków finansowych nie da się oczywiście odrestaurować zabytkowego obiektu, ale społeczne zaangażowanie może pomóc m.in.  w pozyskaniu sponsorów, uporządkowaniu sytuacji prawnej czy zainteresowania problemem. „Aby przeszłość miała przyszłość” nie wystarczą działania publiczne, ale potrzebna jest i obywatelska troska.

Kraków doskonale rozumie znaczenie dziedzictwa i podejmuje wiele starań na rzecz  jego ochrony dla przyszłych pokoleń. Służy temu m.in. działalność w różnych organizacjach krajowych i międzynarodowych, które skupiają się na kwestiach ochrony dziedzictwa takich jak Komitet Narodowy ICOMOS i  Liga Miast Historycznych. Warto przypomnieć, że od 2019 roku Prezydent Miasta Krakowa pełni funkcję prezydenta Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), która skupia ponad 300 miast z całego świata.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-04-16
Data aktualizacji: 2021-04-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź