Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dom Krakowski w Norymberdze nagrodzony!

23 listopada 2010

Regionalna Grupa Związku Pisarzy Niemieckich w Środkowej Frankonii (Der Verband Deutscher Schriftsteller VS /in ver.di/, Regionalgruppe Mittelfranken) przyznała Domowi Krakowskiemu w Norymberdze tegoroczną Nagrodę im. Hermanna Kestena „za imprezy kulturalne, które przyczyniają się do dialogu między mieszkańcami obu miast partnerskich oraz umożliwiają dostęp do wydarzeń kulturalnych w tych miastach i wspieranie twórców kultury ponad granicami.”

 

Uroczystość wręczenia nagrody stała się okazją do spotkania wielu osób zaangażowanych w powstanie i w blisko piętnastoletnią działalność Domu. Gości – między innymi konsul generalną Elżbietę Sobótkę i konsul do spraw kultury Grażynę Strzelecką - powitała w imieniu Związku Pisarzy Niemieckich Madleine Weishaupt. Grażyna Wanat, która prowadzi Dom Krakowski już od ponad sześciu lat, zaprezentowała krótki zarys działań Domu, ilustrowany slajdami z wybranych imprez. Niektórzy ze zgromadzonych gości (artystów, polityków, dziennikarzy) rozpoznawali siebie na zdjęciach, gdyż już od dawna do koncepcji Domu należy angażowanie norymberskich twórców i osób publicznych w życie Domu, w projekty i wydarzenia przez Dom Krakowski organizowane. Przy tej okazji Grażyna Wanat podziękowała wszystkim, którzy aktywnie przyczynili się do sukcesu Domu - Stowarzyszeniu Wieża Krakowska, Stowarzyszeniu Polsko-Niemieckiemu, Biuru Podróży Polenreisen, artystom i fotografom oraz licznym osobom związanym z Domem.

Dr Werner Broda, reprezentujący Wydział Kultury Miasta Norymbergi podkreślił znaczenie krakowskiej „placówki dyplomatycznej” dla pejzażu kulturalnego miasta, a Silvie Preusser, wicedyrektor Biura Współpracy Zagranicznej w dowcipny sposób nakreśliła historię Domu, której od początku – czyli już od piętnastu lat – towarzyszyła jako urzędniczka odpowiedzialna za kontakty obu miast partnerskich.

Laudatio pełne serdecznych słów i gorących pochwał wygłosił Michael Zeller, norymberski pisarz, wielbiciel Krakowa (Autor m.in książki zatytułowanej Jeszcze jeden kieliszek z panem Tadeuszem. Historie Krakowskie).

O patronie nagrody, Hermannie Kesten, pisarzu prześladowanym przez faszystów  opowiedziała Christine Stahl z partii Zielonych, będącej współfundatorem nagrody. Oprawę muzyczną zapewnił Wilfried Krüger – i on był autorem ostatniej niespodzianki wieczoru. Z galerii na poddaszu wieży Domu Krakowskiego odegrał hejnał mariacki.

Foto: Krzysztof Nowak

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2010-11-30
Data aktualizacji: 2011-04-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź