Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej – Irbisa
Irbis śnieżny, pantera śnieżna, leopard śnieżny i uncja – wszystkie te nazwy stosuje się na określenie pięknego środkowoazjatyckiego kota, niestety jak wiele gatunków zagrożonego wyginięciem. Ocenia się, że środowisko naturalne – tereny położone na wysokości nawet 6000 m n.p.m. – zamieszkuje obecnie od 4000 do 8000 irbisów, natomiast w ogrodach zoologicznych na całym świecie, żyje ich ok. 600. Od 2014 roku 23 października obchodzony jest międzynarodowy dzień tego gatunku.
Jednym z ogrodów zoologicznych rozmnażających irbisy od początku lat 90-ych jest Zoo w Krakowie. „Pantery śnieżne to najpiękniejsze zwierzęta z rodziny kotowatych” twierdził zmarły 21 października Józef Skotnicki, który pełnił fukcję dyrektora Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego nieprzerwanie przez 45 lat - od 2 stycznia 1975 roku.
To właśnie dzięki staraniom Dyrektora Skotnickiego pantery śnieżne stały się jednym z symboli modelowej, ponad czterdziestoletniej współpracy Krakowa i Norymbergi.
W 2004 roku aż 3 urodzone w Krakowie irbisy zostały przekazane ogrodowi zoologicznemu w Norymberdze, jako prezent z okazji jubileuszu współpracy miast i ogrodów. W październiku 2019 roku odbyły się w Norymberdze obchody 40-lecia partnerstwa z Krakowem.
Wtedy też jako trwały symbol współpracy obok wybiegu dla panter znalazły się ławka z Krakowa i piękny wiąz zasadzony przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Powstał w ten sposób w Norymberdze „krakowski zakątek”, w którym odwiedzający mogą podziwiać urodę i zachowanie panter śnieżnych, a same zwierzęta czują się tak dobrze, że już kilkakrotnie doczekały się kociąt.