Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Z Księgi Pamiątkowej Prezydenta Miasta Krakowa: Sławomir Mrożek

Któż nie zna znakomicie absurdalnych - i absurdalnie znakomitych - dramatów „Tango”, „Letni dzień” czy „Miłość na Krymie”? Genialne i niepokorne, wyszły one spod pióra Sławomira Mrożka – jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy, dramaturgów, satyryków, prozaików i rysowników. W 1990 roku, jeszcze przed swoim powrotem z emigracji, Mrożek  został Honorowym Obywatelem Krakowa.

Sławomir Mrożek
Fot. Wiesław Majka

Sławomir Mrożek urodził się w 1930 roku w Borzęcinie niedaleko Krakowa. Swoją karierę zaczynał jako rysownik w „Przekroju”. W 1950 roku zadebiutował literacko „Opowiadaniami z Trzmielowej Góry” oraz „Półpancerzami”. Jego pierwszą sztuką teatralną był dramat „Policja” (1958), ale to późniejsze dramaty – zaliczane do nurtu teatru absurdu – przyniosły mu światową sławę. W roku 1963 – jak wielu pisarzy mających problem z cenzurą – emigrował. Mieszkał i tworzył we Francji, USA, Niemczech, Włoszech i Meksyku. Do Polski powrócił w 1996 roku. Przez lata zmagał się z chorobą spowodowaną udarem. W 2008 roku na stałe opuścił kraj i osiadł w Nicei na południu Francji, gdzie zmarł w 2013 roku.

Stanisław Mrożek został pochowany w ukochanym Krakowie. Spoczął w Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła.

W październiku 1996 roku, po swoim powrocie do rodzinnego miasta, Mrożek napisał w Księdze Pamiątkowej: „Po 33 latach emigracji, krakowianin, znowu w Krakowie”.

Wpis Sławomira Mrożka w Księdze Pamiątkowej Krakowa

Sławomir Mrożek w Krakowie w latach 90-tych

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-02-24
Data aktualizacji: 2022-02-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź